Србија

ДА ЛИ ОСЕЋАТЕ ОДГОВОРНОСТ? Гашић побегао од новинара у “ауди” (фото)

На питање „Министре, осећате ли одговорност?“ Братислав Гашић је погнуо главу и ужурбано ушао у службену лимузину.

Министар одбране јуче је полагао венац на Споменик пилотима, браниоцима Београда на Земунском кеју, поводом обележавања почетка Другог светског рата.

Екипа „Блица“ сачекала је министра Гашића након церемоније да би му поставила питања у вези са падом војног хеликоптера и смрћу седморо особа. Војни извештај о трагедији је показао низ неправилности о којима одговорни у систему одбране упорно ћуте.

Тужилаштво ће саслушати министра одбране и начелника Генералштаба

Више тужилаштво у Београду покренуло је предистражни поступак у случају пада хеликоптера и погибије седам особа током ког ће у статусу сведока бити саслушани министар одбране Братислав Гашић, начелник генералштаба Љубиша Диковић, али и други високи официри Војске Србије и цивили из Контроле летења, сазнаје „Блиц“.

Позив за саслушање ће у току ове недеље добити и командант Ратног ваздухопловства генерал-мајор Ранко Живак, командант 204. ваздухопловне бригаде генерал Предраг Бандић, али и сви они чија се имена појављују у извештају Комисије за испитивање узрока несреће војног ваздухоплова који је објављен пре пет дана.

Како „Блиц“ сазнаје, Више тужилаштво води предистражни поступак током којег ће сви позвани имати статус сведока.
– Нико од њих није осумњичен да је начинио било какав пропуст у свом раду и да је одговоран за несрећу, већ се позивају у статусу сведока. У Тужилаштву би требало да говоре о својим сазнањима, али и о мишљењима и налазима Комисије која је испитивала цео случај. Уколико се током предистраге процени да постоје елементи кривичне одговорности неког од њих, Тужилаштво ће против тих особа покренути кривични поступак и спровести истрагу – рекао је за „Блиц“ извор из Тужилаштва. И. Милићевић

Оставке!

Уреднички колегијум „Блица“ јуче је у отвореном писму позвао министра Братислава Гашића и начелника ГШ ВС Љубишу Диковића да часним повлачењем са функција покажу за које вредности одговорне власти и одговорног командовања се истински залажу.

„Народ ће више ценити часни одлазак него ћутање“, поручили смо.

Међутим, како се церемонија ближила крају, тако се министар Гашић са сарадницима повлачио ка крају колоне са намером да се на време евакуише и избегне питања великог броја новинара. Њега је, поред сарадника, окружило и неколико чланова обезбеђења. Након што је постављен и последњи венац на споменик, а оркестар Војске Србије утихнуо, Гашић је аутоматски кренуо ка „аудију“, који га је чекао паркиран на само неколико метара. Екипа „Блица“ је на време увидела његов план, па смо појурили за њим, држећи разумну удаљеност да не бисмо дошли у сукоб са обезбеђењем.

– Министре, осећате ли одговорност када су испливале бројне неправилности? Осећате ли бар моралну одговорност? – поновили смо гласно и јасно неколико пута за њим, јер другачије нисмо могли, а уместо одговора, он је немо спустио главу.

Ка нама се окренуо и градоначелник Београда Синиша Мали и упутио прекорни поглед, држећи министра Гашића за надлактицу, а потом му помогао да уђе у свој „ауди“.

Питања која је „Блиц“ покушао да постави Гашићу:

1. Да ли осећате моралну одговорност због пада хеликоптера?
2. Зашто нисте објавили 500 страница докумената војних извештаја?
3. У чему је суштина сукоба између васи генерала Љубише Диковића?
4. Ко је тражио да хеликоптер слети на Аеродром “Никола Тесла”?
5. Зашто је хеликоптер полетео ако је метео-извештај био неповољан?

 

Зорица Лазаревић, Блиц

Фото: Г. Срданов

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!