22.07.2011. –
Два велика космичка пројекта одједном разрађује Русија. То је нова генерација бродова Сојуз и принципијално нов космички систем са носачем ракета Рус-М. Стартни полигон за њега ће изградити на Далеком Истоку. Одатле су у перспективи могући пилотирани летови на Месец.
Одлука о формирању новог индустријско-транспортног космичког система била је донета још 2006. године. Већ 20 година касније Русија ће моћи да осваја не само орбиту, већ и Месец, чак и Марс. Сада руски ракетни инжењери пројектују не само полифункционални тешки брод нове генерације тежине преко 20 тона, већ и лаке летелице за летове на МКС, рекао је у интервјуу за Глас Русије заменик руководиоца Федералне космичке агенције Александар Лопатин.
Тренутно се изводе летачке пробе носача ракета Сојуз-2 са побољшањим карактерисикама. У тим ракетама се користе само руски агрегати и системи, као и снажнији мотори и дигитални систем управљања. За почетак летачких проби се припрема носач ракета Сојуз-2 лаке класе.
Што се тиче тешког брода, за њега ће изградити нову ракету. Русија већ има Зените са великом носивошћу. Управо они ће послужити као прототип за ракете Рус-М, саопштио је аналитичар листа Новости космонаутике Игор Лисов.
Потребна је нова ракета пошто се претпоставља да ће нови брод бити много тежи од Сојуза. Он ће возити више људи и више терета, биће комфорнији. Потребан је нови стартни комплекс, ради тога ће изградити космодром Восточни.
Изградња Восточног у Амурској области ће започети већ овог лета. Он ће се налазити недалеко од космодрома Свободни, кои су пустили у рад 2007. године. Место није било одабрано случајно. Нови стартни комплекс се налази на истој ширини као и Бајконур, што ће омогућити да се без проблема лети на МКС из Русије, а не из Казахстана, док су са руског Плисецка такви летови немогући. Самим тим ће бити осигуран независни доступ РФ у све видове оргита, истакао је заменик руководиоца Федералне космичке агенције. Могуће да ће са далекоисточног космодрома стартовати не само Рус-М, већ и Ангара. Није неважно то што ће изградња дати позитиван импулс развоју читавог Далекоисточног региона: тамо ће се појавити неколико предузећа за склапање и разраду ракета, производњу кисеоничко-азотних и водоничних смеси. Са таквим технолошким перспективама Русија може да изгради космичку базу на Месецу и да одустане од МКС, уверен је Игор Лисов.
МКС ће живети до 2020. године. Затим ће морати да се потопи, зато што ће застарети .
Пројекат новог брода који ће заменити легендарне Сојузе био је утврђен прошле године. Прве беспилотне пробе планиране су за 2015. годину, пилотиране за 2018. А за мање од месец дана међународној заједници ће бити представљена макета пилотираног космичког брода заједно са ракетом Рус-М на 10. Међународном авијационо-космичком салону МАКС-2011.