Винске и стоне сорте се значајно разликују по морфолошким и производним карактеристикама. Код винских сорти приоритет се даје производним карактеристикама, а естетски изглед је мање важан, док је код стоних на првом месту спољашњи изглед грозда и бобице. Пожељно је да стоне сорте имају средње крупне растресите гроздове, крупне, овалне или издужене бобице уједначене крупноће и боје. Такође се веома цени мускатна арома грожђа. Да би се на окућници произвело здраво и квалитетно стоно грожђе, велику пажњу треба посветити пре свега избору сортимента.
У последњих неколико деценија у свету је створен велики број оваквих сорти различитог времена сазревања и агробиолошких особина. Неке од њих интродуковане су код нас и испитују се у колекционим и огледним засадима. Поједине показују одличне производне резултате и могле би успешно да се гаје уз смањену употребу пестицида или применом биолошких препарата у заштити. Такве су, на пример, сорте ласта, љана, молдова, страшенски, мускат de st. Vallier
ЛАСТА
Прва домаћа стона сорта отпорна на пламењачу. Створена је у Сремским Карловцима, а призната 1991. године. Сазрева приближно у исто време кад и мускат хамбург (II епоха). Добре је родности, отпорна на пероноспору и сиву трулеж грожђа, али осетљива на оидиум. Грозд је средње крупан, лепе структуре, растресит, бобице су крупне, уједначене по величини, издужене, бело-жуте боје, хрскаве конзистенције. Укус је пријатан, благо мускатан. Зрело грожђе може да се чува на чокоту до првих мразева при чему задржава свежину, а леп је украс на перголи или чардаклији.
ЉАНА
Новостворена молдавска стона сорта раног сазревања (почетак септембра), средње родности. Отпорна је на пероноспору, оидиум и сиву трулеж грожђа. Има средње крупне, растресите гроздове, крупне, издужене, бело-жуте бобице финог укуса. Такође може дуго да се чува на чокоту без промене квалитета грожђа.
МОЛДОВА
Врло успешна молдавска селекција. Ово је врло бујна сорта велике и редовне родности. Отпорна је на најважније гљивичне болести. Има крупне гроздове и крупне, издужене, тамноплаве бобице, дебелу покожицу богату антоцијанима и неутралан укус. Грожђе се добро транспортује и дуго чува. Веома је погодна за развијеније узгојне облике типа пергола или чардаклија. Може да се гаји без хемијске заштите против пероноспоре, оидијума и сиве плесни грожђа, или с неколико третирања у влажним годинама.
СТРАШЕНСКИ
Молдовска сорта велике бујности и велике родности. Интересантна је због врло крупних, атрактивних гроздова и веома крупних црних бобица. Погодна је за чардаклије и перголе. Сазрева рано (почетак септембра). Опорна је на пероноспору, а осетљива на пепелницу, сиву плесан и ниске температуре.
МУСКАТ
Један од најпознатијих хибрида стоног типа створен у Француској. Има средње крупне, растресите гроздове, жуте овалне бобице средње величине, мускатног укуса. На Фрушкој гори сазрева средином септембра. Велике је родности, али бобице неравномерно сазревају, а зреле лако отпадају. Отпорна је на пероноспору, а средње отпорна на оидијум и сиву плесан.
Ове сорте могу успешно да се гаје са једним до два третирања хемијским средствима, а у сувим и топлим годинама и без третирања. Примена биолошких препарата у гајењу ових сорти нашла би своје право оправдање.
Новости
Fali game, takođe se ne prska a odličan, ja planiram da ga sadim sad oko Đurđevdana, kad se sadi grožđe