Европа

Миграциона криза “хитна тема” ЕУ, тек пошто се у Медитерану подавило преко 22.000 људи!

Министри спољних и унутрашњих послова ЕУ данас ће у Луксембургу разговарати о томе како наћи адекватан одговор на прилив илегалних миграната у Европу после најновије трагедије у Средоземном мору, док са свих страна пристижу позиви на солидарност света и планско предузимање акција.

Страхује се да је јуче, приликом потонућа брода пренатрпаног либијским мигрантима у Средоземном мору, код италијанског острва Лампедузе, погинуло око 700 људи.

Италијанска обалска стража данас није пронашла ниједно тело, након што је извукла 24 тела погинулих и спасла 28 преживелих.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини указала је да европске владе треба да подрже акцију у циљу заштите миграната на Медитерану након једне од најтежих бродских несрећа.

“Превише пута смо рекли “никад више”. Сада је време да се Европска унија позабави тим трагедијама без одлагања”, рекла је Могерини.

Индиректно критикујући северне европске државе које су досад препуштале спасилачке операције државама на југу, попут Италије, Могерини је истакла да је неопходно да “сви заједно спасавамо људске животе, као што сви заједно треба да штитимо наше границе и боримо се против трговине људима”, пренео је Ројтерс.
Могерини, на чију је иницијативу у дневни ред министарског састанка у Луксембургу увршћена расправа о таласу миграната који преко Медитерана покушавају да се домогну Европе, рекла је уочи састанка да ЕУ има моралну дужност да спречи нове трагедије на Медитерану и најавила да ће о томе ускоро расправљати и шефови држава и влада.

Могерини је у Луксембург позвала и европске министре унутрашњих послова објаснивши да “постоје ствари које не могу да се реше само дипломатијом и зато су нам потребни и министри полиција”.

Она је додала да је јасно да нема чаробног решења за проблем миграција људи који долазе из ратом погодјених подручја у Африци и Азији.

ЕУ је прошле године, на захтев неколико земаља чланица, прекинула финансирање италијанске операције “Маре Нострум” за спасавање избеглица из мора и заменила је много скромнијим програмом “Тритон”, чији је главни циљ чување европских граница, а не спасавање утопљеника.

То је довело до готово 10-струког повећања случајева утапања избеглица у водама Медитерана, а недавна трагедија избегличког брода код Либије је покренула расправу о сврсисходности те одлуке.

Након најновије и најтеже у дугом низу сличних несрећа на Медитерану, генерални секретар УН Бан Ки-мун позвао је данас светске владе да поделе терет прихвата избеглица.

Он је апеловао на медјународну заједницу да “покаже солидарност и подели терет ове кризе” и указао да је од почетка ове године у покушају да пређу Средоземно море страдало најмање 1.600 људи, што тај пут чини “најсмртоносним који користе мигранти и тражиоци азила”.

И папа Фрања позвао је медјународну заједницу да предузме хитну и одлучну акцију како би се избегла већа трагедија.

Шеф агенције УН за избеглице Антонио Гутереш рекао је да најновија несрећа показује потребу за јачањем капацитета спасилачких операција и упозорио да, уколико се то не учини, људи који траже уточиште и безбедност наставиће да гину.

Гутереш је саопштио да агенција УН позива ЕУ на “хитан одговор” и ангажовање јачих снага за потрагу и спасавање, као и на јачање легалних путева за безбедне миграције.

Италијански премијер Матео Ренци је изјавио да Италија тражи да не буде остављена сама у решавању кризе са имигрантима, не само у операцијама њиховог спасавања већ и у заустављању трговине људима.

Ренци је казао да је Италија решена да пронадје одговорне који су организовали погубно путовање имиграната и да их приведе правди и додао да се морају блокирати трговци људима и спречити поласци бродова из Либије који превозе имигранте.

Апел за решавање горућег проблема прилива великог броја избеглица и миграната у Европу, у тренутку када су Северна Африка и Блиски исток у пламену, упутио је и грчки премијер Алексис Ципрас, који је позвао владе земаља ЕУ да неодложно предложе план у том циљу, који би, како сматра, требало да обухвати три нивоа.

Први би био побољшање структура које се баве миграцијама и спасилачким акцијама у Медитерану, затим пружање подршке медитеранским земљама које примају велики број миграната и избеглица уз праведну расподелу терета у финансијском смислу, а трећи ниво је предузимање дипломатске иницијативе за мирно решење сукоба у Сирији, Ираку и Либији.

Поводом несреће огласила се и Сириза, чији је лидер Ципрас, а која је саопштила да је ова трагедија још један доказ да политика ЕУ према мигрантима има “разорне резултате” и да мора бити ревидирана.

После јучерашње трагедије медју првима је реаговао и председник Француске Франсоа Оланд, који је нагласио да Европа “мора да реагује” против све чешћих масовних утапања миграната који покушавају да се домогну њених обала и позвао на строжи надзор путања кријумчара људи.

И шпански премијер Маријано Рахој позвао је ЕУ да учини више како би спречила нови губитак живота.

У медјувремену, британски министар спољних послова Филип Хамонд рекао је да ће покренути питање трговине људима и мигрантима на данашњем састанку министара ЕУ у Луксембургу.

Ако се потврди број погинулих, трагедија која се јуче догодила биће једна од најгорих несрећа, током вишедеценијске кризе миграната у јужном Медитерану, а укупан број мртвих од почетка године премашиће 1.500.

Европа се суочава са масивним приливом миграната са Блиског истока и Африке, који беже од рата и сиромаштва у својим земљама и траже бољи живот у Европи.
Од средине прошле недеље спашено је око 11.000 мигранта, а актуелни трендови указују да ће, прошлогодишњих 170.000 спашених од стране италијанске морнарице, вероватно бити прекорачен у 2015. години.

Танјуг

фото: Масимо Сестини

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!