У суботу 25. априла навршиће се три године откада је почео са радом Руско-српски хуманитарни центар (РСХЦ) у Нишу. Замишљен као инструмент за брзо реаговање у ванредним ситуацијама и случајевима елементарних непогода и технолошких хаварија, овај центар је наслоњен на искуство и материјалну базу руског министарства за ванредне ситуације (МЧС) и српског МУП-а. Са двоиподеценијским стажом у најсложенијим мисијама, стотинама хиљада активних припадника и десетинама разноврсних спасилачких служби, руски МЧС данас важи за једну од најефикаснијих и најбоље организованих структура ове врсте у свету.
Са друге стране, прошлог четвртка се премијер Александар Вучић састао са европским комесаром за хуманитарну помоћ и управљање ванредним ситуацијама Христосом Стилијанидесом, када је потписан споразум о учешћу Србије у механизму цивилне заштите Европске уније. Приступање Србије европском систему за ванредне ситуације подразумева задатке и послове који су веома слични онима које има РСХЦ. Том приликом, европски комесар је рекао да ЕУ рачуна на Србију не само као на будућег члана него и најважнијег партнера у региону.
Још пре доласка у Београд, Стилијанидес је упозорио да би РСХЦ у Нишу могао да угрози рад европског механизма цивилне заштите и поручио да свако дуплирање или преклапање треба да буде избегнуто. Из Брисела поручују да им РСХЦ не би сметао уколико би се задржао у билатералним српско-руским оквирима и не би имао регионалне амбиције. Међутим, на сајту РСХЦ пише да је центар створен у циљу хуманитарног деловања у случају ванредних ситуација у целом региону Балкана.
Србији, коју су протеклих година у више наврата погађале елементарне непогоде, клизишта и пожари, одговара да има што више механизама који би могли да пруже брзу и ефикасну помоћ грађанима у ванредним ситуацијама. Међутим, утисак је да управо на овом, хуманитарном терену, конкуренција и надметање Запада и Русије поприма нежељену, чисто политичку димензију.
Упркос несумњивом доприносу руских спасилаца у деминирању терена од заосталих НАТО бомби и у прошлогодишњим мајским поплавама, где је управо РСХЦ одиграо кључну улогу у хитном прихвату и дистрибуцији помоћи, опреме и људства, ипак су за овај центар, од његовог оснивања, везане многе контроверзе. То можда и не чуди ако се зна да је вишедеценијски руски министар за ванредне ситуације, генерал армије Сергеј Шојгу, од 2012. прешао на позицију министра одбране.
Тако Запад од почетка сумњичи РСХЦ да представља прикривену руску војну базу у Србији. Овај центар налази се на мање од сто километара од НАТО базе „Бондстил” на Косову, а није много даље ни станица америчког ракетног штита у румунском месту Девеселу. Осим тога, РСХЦ се налази на месту где је требало да прође траса гасовода „Јужни ток”, а претпоставља се да ће управо туда проћи и „Турски ток”, уколико пројекат буде заживео. Зато значај Центра у Нишу далеко надилази хуманитарне оквире у улази у сферу хладноратовске и геополитичке борбе за енергетске коридоре.
Западне оптужбе циклично се појављују сваких неколико месеци, али Руси то, наравно, демантују. Могуће је да су спекулације подстакнуте и чињеницом да у саставу руског МЧС-а, према званичним подацима, ради више од 7.000 војних лица, укључујући и актуелног министра, генерал-лајтнанта Владимира Пучкова.
Ситуација се додатно закомпликовала после потписивања споразума о приступању Србије механизму цивилне заштите ЕУ. Тако је московски дневник „Комерсант” оценио да Русија не само што неће моћи да рачуна на проширење РСХЦ већ руско особље центра неће добити дипломатски статус, иако Москва на томе инсистира. Како оцењује овај лист, споразум Србије и ЕУ потписан је веома брзо по подношењу захтева, што у Москви тумаче као потез којим је Брисел желео да онемогући јачање руског деловања у Нишу.
„Комерсант” је навео и да је прошле године током посете рускогпредседника Владимира Путина Београду требало да буде потписанмеђудржавни споразум који би руском особљу центра у Нишу омогућио привилегован статус и дипломатски имунитет, а да је српска страна у последњем тренутку уклонила ово питање са дневног реда посете. Управо ово питање статуса руског особља сада се јавља као кључно у причи око РСХЦ.
Још раније су руски медији анализирали статус који у Србији имају америчке и НАТО снаге, конкретизован кроз СОФА споразум, који је потписао бивши председник Борис Тадић. Њиме је статус особља западне алијансе на тлу Србије практично изједначен са дипломатским. Они уживају екстериторијалност и имунитет у свим ситуацијама приликом обављања службене дужности. Руси су и за своје особље затражили сличне привилегије, али је потписивање одговарајућег споразума приликом Путинове јесење посете Београду у последњи час одложено.
Политика
PA I DA JE RUSKA BAZA PA STA KOLKO FASISTI IMAJU BAZE SIROM SVETA A RUSI IM SMETAJU I U RUSIJI AKO JE OVO TACNO SRAMOTA SRAMOTA SRAMOTA PRODANE DUSE
PRODAJETE SE ONIMA KOJI SU NAM BOMBAMA RUSILI SVE STO SU STIGLI A OVI KOJI NAS POMAZU ISAKOM I KAPOM VI IM OKRECETE LEDJA
Nemoj tako NATO nam je za sanaciju poplava dao 0 dinara a mi svoju decu saljemo tamo gde oni zasrali
Komersant je politički glasnik koga finansira isti izvor kao i naše medije, tj. nemačka.
Zaključak izvedite sami . . .
OVI NAVODI SU ZABRINJAVAJUCI, ZASTRASUJUCI KRAJNO NEOZBILJNI. SVE TO POKAZUJE I UKAZUJEDA PATRIOSKE SNAGE, AKO POSTOJE U SRBIJI, DIGNU GLAS PROTIV BEZNAZDJA SASASNJIH VLASTI. POZIVAMO SVE PATRIOTSKE SMAGE DA POD HITNO POZOVU NAROD NA MIRNO OKUPLJANJE, I JAVNO PTOTESTOVANJE PROTIV BEZUMLJA VLASTI KOJA JE SE OSILILA DA RADE STA HOCE, I KOJI SU DIREKNO POVAZANI SA NEPRIJATELJIMA SRBIJE I SRBSKOG NARODA. NARODE ZADNJI JE CAS AKO SE OVO DOZVOLI, SAMISMO KRIVI. POSTACEMO ROBLJE ZAPADA , MORACE NASI VOJNICI RATOVATI PROTIV RUSA A ZA LUBAV SRBSKIH IZDAJNIKA SRBSKE VLADE I FASISTICKOG ZAPADA. HVALA
za nase politicare mogu samo da kazem prodane duse
Jedni sire lazi,drugi veruju u te lazi…De ja zivim Boze sacuvaj.