Београд — Пензије у Србији не би биле ништа веће и да постоји обавеза уплаћивања у приватне пензијске фондове, рекао је члан Фискалног савета Никола Алтимпармаков.
Алтипармаков је истакао да са економског становишта нема суштинске разлике између државног и приватног пензијског система.
“Ми ништа не бисмо били у бољој позицији, ни да имамо обавезне приватне пензијске фондове”, рекао је Алтимпармаков за РТС наводећи да земље источне Европе које су раније увеле обавезне приватне пензијске фондове сада их гасе, као што су то учиниле Мађарска и Пољска.
Према његовим речима, нико не гарантује за приватне пензије које неко уплаћује у приватне фондове, а условно нико не гарантује ни за државне пензије, али оне нису изложене ризицима од приноса на тржиштима капитала и неизвесност је нешто мања у погледу износа државних пензија.
“Нема гаранције за минималну пензију у приватним фонодова, а ако пропадне фонд онда је немате, али бар имате ту државну пензију”, рекао је Алтипармаков.
Државне пензије, не само у Србији него у свим земљама Европе, навео је, биће процентуално све ниже у односу на просечну зараду због демографског старења становништва.
“Зато је кључно да се пензијским реформама које су прошле године усвојене повећава ефективна старосна доб при пензионисању тако да људи раде нешто дуже, годину или две, и да се на тај начин омогући нешто већи однос просечне плате и пензије”, рекао је Алтипармаков.
Према његовим речима, најбоља пракса свих најразвијењих земаља је да постоји обавезно државно осигурање које гарантује неки минимални износ пензије на који се може ослонити.
Како је навео, због демографског старења то не би требало грађанима да буде једини извор прихода у старости и њега треба надопунити приватном штедњом за пензију али искључиво на добровољној основи.
“Нема разлога да грађани не штеде у животном осигурању, банкама, чак и куповина некретнине на кредит је један облик потенцијалне штедње за старост”, рекао је Алтипармаков.
Танјуг
PRIVATIZUJ I NAROD PA NEK SE SNALAZI KO KAKO UME