Покушај Америке и ЕУ да изолује Русију довео је до проширења сарадње Москве са Пекингом и на војном плану. Јачање Кине изазива забринутост у Вашингтону, где настоје на превласти у пацифичком региону.
Још у новембру прошле године Анатолиј Исајкин, директор Рособоронекспорта, државне фирме која се бави извозом наоружања, саопштио је да је Кина прва земља која ће да купи руске противваздушне ракетне системе С-400. Уговор о томе потписан је у Пекингу. Генерал-пуковник у пензији Виктор Јесин тврди да С-400 нема премца у свету.
– Тај систем ће омогућити Кини да уништава сва савремена и перспективна средства ваздушно-космичког напада на удаљености до 400 километара. Многе земље заинтересоване су за С-400, али је Кина одавно тражила сагласност Русије да га купи. Кремљ се са тим сагласио узимајући у обзир међународну ситуацију. Русији тај посао одговара, јер везује Кину за себе. Она ће зависити од сервисирања и испорука резервних делова из Русије – појаснио је Јесин.
Детаљи уговора су непознати, али се претпоставља да је реч о цени од око две милијарде долара, што је највећи посао у историји војно-техничке сарадње Русије и Кине.
Међутим, Русија преноси и технологије Кини. Вицепремијер Дмитриј Рогозин у уторак је рекао да су Москва и Пекинг сагласили последње детаље о изградњи заједничког хеликоптера, па ће уговор бити потписан већ у мају. Кина ће инвестирати и Рогозин тврди да је посао комерцијалног карактера, иако је у руској влади задужен за одбрамбену индустрију.
Рогозин је најавио и заједничку изградњу са Кином путничког авиона на бази нове руске летелице МС-21, о чему већ преговара са кинеским вицепремијером Ван Јаном. У том послу постоји и губитник, а то је украјински произвођач авионских мотора из Запорожја Мотор Сич.
Наиме, режим у Кијеву забранио је извоз Русији опреме која може да се користи у војне сврхе. Мотор Сич покушава да се наметне у овом послу и испоручи моторе за руско-кинески авион. Рогозин, међутим, каже да ће се користити нови руски мотор који је на последњим испитивањима у Перму. Очекује се кинески вицепремијер Ван Јан посети Иркутски авијациони завод, где би била производња нове летелице.
На реду морнарица
Политиколог Владимир Јевсејев сматра да ће да се узнемири и Јапан, али не због С-400 него поводом Ратне морнарица Кине.
– Ако Русија испоручи Кини и крстареће ракете великог домета намењене дејствима на мору, Јапан ће реаговати бурније него на испоруку С-400 који је искључиво одбрамбено оружје – рекао је Јевсејев.
Конкуренти ГПС
Рогозин је најавио обједињавање руског навигационог система ГЛОНАСС са кинеским Бејдоуом. Он се у Новосибирску срео са директором кинеске Агенције Јан Цеуном и најавио заједнички развој нових технологија, сателитских система, градње космичких станица, али и уједначавања технолошких стандарда.
– Русија и Кина могу да изграде највећег конкурента сваком навигационом систему – рекао је Рогозин, а то се пре свега односи на амерички ГПС и ваздухопловне ВОР и НДБ.
И. К. – Вести
Peking naoruzava Kinu a ne Moskva.
Epa, dragi (smrdljivi) Amerikanci, krajnje je vreme da prestanete sa proseravanjima… Cini mi se da vam sat otkucava i da su vam dani odbrojani…