Друштво

Србија ускоро може да остане без лекара

Београд — Последњих година утростручио се број лекара из Србије који желе да оду у иностранство, показују подаци Лекарске коморе.

Лекари истичу да овај проблем постоји годинама и да се све више осећају последице дугогодишње лоше стратегије у здравственом систему.

Упозоравају да није далеко тренутак када ће Србија можда морати да увози лекаре.

Сертификат о добром гласу је лекарима потребан за запошљавање у иностранству. Издаје га Лекарска комора као доказ да се лекар није огрешио о етику професије и да му није забрањен рад.

У комори истичу да је сваке године све већи број захтева за издвање ове потврде, што показује све већу жељу лекара за одласком у иностранству.

Око 300 сертификата је било издато 2012. године, следеће је број порастао на 435, да би се прошле више него удвостручио, чак 927. До 1. априла ове године поднето је 250 захтева.

Највише одлазе млади лекари без специјализације, који су тек завршили факултет и не могу да нађу посао, али и специјалисти са вишегодишњим искуством. Најчешћа дестинација су скандинавске земље и Немачка.

“Највећи је број интерниста, анестезилога, одлазе и високооспособљени лекари са субспецијализацијама, зато што су они изузетно добро плаћени у иностранству. Лекарска популација је изузетно стара, огроман број лекара је пред пензијом или у последњој деценији свог рада, тако да кад они оду у пензију, остаће млади људи који нису имали довољно времена да уче од старијих колега, то је нешто што ће морати на неки начин да се премости ”, наводи Весна Јовановић из Лекарске коморе.

Анестезиолог Драган Цветић потврђује да његове колеге већ годинама одлазе због лоших услова рада и лоше зараде.

“Ми већ имамо подручја у Србији, због неравномерне заступљености, имамо подручја где одређене специјалности недостају и фале, посебно што се тиче анестезилога, па се операције одлажу јер немамо довољно људи, па имамо запошљавање људи који су у пензији, да би се некако одржавао посао”, каже Цветић.

Поред анестезиолога, Србији све више недостају патолози, као и радиолози, па није далеко тренутак када ће Србије морати да увози лекаре.

“Земља у којој лекар специјалиста мог профила зарађује око 650 еура, није дестинација да би неко дошао јер где год кренете ван Србије, можда изузетак једна или две европске земље услови су бољи. Нама неко из Пакистана, Бангладеша или Судана неће доћи јер воли Србију, већ јер гледа услове у којима ради и колико је плаћен”, наводи Цветић.

У Лекарској комори истичу да је решење да се и комора и Министарство здравља више укључе у политику уписа на медицинске факултете, као и у креирање политике доделе специјализација .

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!