Европски произвођач авиона Ербас најавио је да ће поднети кривичну тужбу, након што је у медијима објављено да су немачке обавештајне агенције помагале САД у индустријској шпијунажи. Немачки медији писали су да је немачка обавештајна агенција БНД прикупљала податке о европским фирмама за потребе америчке Агенције за националну безбедност (НСА).
У саопштењу Ербаса наводи се да су “узнемирени” због извештаја, али да не желе да спекулишу. Компанија је истакла да су додатне информације затражили од немачке владе.
– Свесни смо да су велике компаније у овом сектору, попут наше, мета шпијунаже. Међутим, у овом случају, узнемирени смо због конкретне сумње – истиче се у саопштењу.
У изводима из тајног документа БНД сугерише се да је њихова обавештајна станица у Бад Аблингу проверавала да ли су европске компаније кршиле трговинске санкције на захтев НСА. Ербас се у немачким медијима помиње као једна од фирми, која је била мета шпијунаже. На питање о новим открићима, из бироа Меркелове су изјавили да су потпуно изненађени, а кривица је пребачена на БНД. Под посебно великим притиском је министар унутрашњих послова Томас де Мезијер, који је више пута јавно тврдио да не зна ништа о афери прислушкивања а сада се чини да је све време причао неистину. На првом програму немачке телевизије је у једној емисији у четвртак увече први пут јавно затражено да министра саслуша комисија Бундестага, а постављено је и питање колико је о целој афери знала сама Ангела Меркел.
И Беч “пробушен”
Влада Аустрије затражила је разјашњење поводом информација да је немачка обавештајна агенција БНД прислушкивала аустријске институције, између осталих полицију, по налогу америчке обавештајне агенције НСА. Министарка унутрашњих послова Аустрије Јохана Микл-Лајтнер је рекла да је одмах по објави информација о прислушкивању, на празник рада, дала налог да се те информације испитају. У склопу индустријске шпијунаже су прислушкиване и аустријске институције, између осталих и полиција. Немачки шпијуни су по налогу Американаца надзирали преко интернета све сајтове с доменом “гов”, “дипло” и “Бундесамт”.
– Наше безбедносне службе већ проверавају наводе и да ли су истините. Уз то најављена је и истрага у Немачкој – казао је аустријски шеф дипломатије Себастијан Курц.
Неки независни посматрачи упозоравају да постоје покушаји да се читава тема пребаци на питање индустријске шпијунаже, како би се умањила штета која би настала ако се докаже да службе мање или више заједно шпијунирају политичаре, па и мобилни телефон саме канцеларке Ангеле Меркел. Истовремено се упозорава да не може све да се заврши сменом министра де Мезијера, те да је он можда изабран да буде “жртвени јарац” – неко ко ће бити смењен како би се афера скинула са дневног реда. Да би се читава прича расветлила неопходно је, како то види уредница Међународне политике Силке Темпел, “из читаве дебате најпре избацити елементе хистерије и тајне службе подврћи јачој контроли парламента”.
Б. Божин – Љ. Ивановић -Вести