Европа

Земљотрес у Европској унији

На дан парламентарних избора у Британији исход гласања у земљи са 65 милиона становника зависи од шаке гласова – две главне партије, конзервативци и лабуристи, воде мртву трку и крајње је непредвидиво како ће да изгледа будућа (очигледна) коалициона влада.

Ако добије данашње изборе, Дејвид Камерон, лидер конзервативаца и актуелни премијер, обећао је Британцима референдум (до краја 2017.) на коме треба да кажу “ин” или “аут” Европској унији.

Лабуристи не искључују референдум, али су престрашени да би гласачи на плебисциту (судећи по свим анкетама), глатко могли да кажу “бај, бај” Бриселу.

Нервозни Пољаци

У бриселској централи су, пак, свесни да парламентарни избори у Британији имају директан утицај на будућност саме Уније. “Евроскептична Британија”, поготово њен излазак из ЕУ, били би ударац за целу Заједницу и НАТО”, каже за лоднонски Фајненшел тајмс, Јацек Ростовски, саветник пољског председника.

Глас из Пољске има своју симболику поготово када већина источноевропских влада поздравља ЕУ санкције Русији и плаши се да би излазак Британије драматично “разводнио” и обесмислио санкције и притисак на Путина.

Паралелно, Ангела Меркел, врши притисак на Лондон да остане у ЕУ, јер сматра да би британски одлазак “пореметио садашњи баланс између држава чланица”. Немачка – коментарише се поводом овог у Лондону – “не жели да поново завлачи руку у џеп (за одржавање Уније), што би се догодило ако се Британци одлуче за одлазак.

САД губе “тројанског коња”

Британски избори “запљускују” такође и другу обалу Атлантика. САД никако не желе да Британија “повуче ногу” и напусти Заједницу. Американци сматрају Британију првим стратешким партнером у баратању са ЕУ и “тројанским коњем” Вашингтона у Бриселу. Британија је у овој комбинаторици важна Вашингтону због војне и политичке моћи коју Америка жели да користи као инструмент њене спољне политике у Унији.

Крај за ЕУ

Поводом бојазни да би после данашњих избора порасле шансе евроскептика на Острву, Марк Леонард, директор за европске послове у Европском савету, упозорава да би “ЕУ без Британије била мања, слабија и у сваком случају дубоко уздрмана”.

Према коментарима експерата за прекоокеанска питања у Лондону, Дејвиду Камерону Вашингтон замера да га није било у Минску, на преговорима о прекиду ватре у Украјини.

Најџел Фараџ, вођа партије британских евроскептика (УКИП) упозорава да би са његових садашњих 15 одсто подршке у бирачком телу (лабуристи 31, конзервативци 30), неће улазити у коалициону владу која у политичком манифесту нема неодложан референдум о ЕУ. За њега “проблем Британије није више у питању чланства у ЕУ, него шта је и шта уопште представља данашња Унија… Већина Британаца је за заједничко тржиште и ништа више од тога.

У истом даху, Фараџ каже да Британцима не пада на памет “да копају тунел испод канала Ламанш до Швајцарске, само зато што Швајцарци праве добре чоколаде”.

На нешто озбиљнијој ноти каже да Британци лепо могу да живе и без слаткиша “тоблероне”, а наводи да још боље могу да живе ако Британија није чланица “федерализоване, централизоване, недемократске, отуђене, бирократизоване бриселске државе”. По њему, ЕУ је постала ретроградна “диктатура” и “змај кога треба пробости”… заједничко тржиште делује, федерална Европа не функионише. Више од 70 посто Британаца тражи референдум. Одмах.

 

Д. Лукић – Вести

фото: Ројтерс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!