Присталице Николе Груевског окупљају се у центру Скопља. Опозиција “кампује” испред Собрања. Састанак четворице македонских политичких лидера, уз посредовање ЕУ и САД, окончан је без договора о начину превазилажења вишемесечне политичке кризе у земљи.
19.20 – Све више присталица премијера Груевског у центру Скопља.
17.30 – Присталице ВМРО-ДПМНЕ долазе у Скопље на митинг подршке Груевском. Опозициони медији пишу о притисцима којима су изложени радници јавних предузећа како би дошли на скуп. Владајућа странка демантује те наводе.
16.10 – Састанак окончан без договора о могућностима за решење политичке кризе. Заев изјавио да СДСМ инсистира на новој влади, без обзира на то да ли ће бити прелазна, експертска или политичка.
14.30 – Почео састанак лидера четири најутицајније политичке странке у Македонији, упркос најавама да ће посредници из САД и ЕУ тешко успети да издејствују било какав напредак.
У Скопљу се вечерас одржава митинг власти. Председник ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, СДСМ-а Зоран Заев, ДУИ Али Ахмети и ДПА Мендух Тачи ни на другом састанку, којем су посредовале дипломате из ЕУ и САД, нису успели да пронађу излаз из политичке кризе у којој се Македонија налази већ месецима.
Након састанка, Зоран Заев је новинарима рекао да његова странка остаје при захтеву да се формира прелазна влада, без Груевског.
Лидер СДСМ-а је потврдио да ће сутра отићи у Стразбур и да тамо очекује да ће чути конкретне предлоге за решење политичке кризе, као и да је наредни састанак “четворке” договорен за 26. мај.
Објаснио је да су све странке учеснице на сто ставиле своје предлоге тема за разговор, али да ништа од тога није отворено јер је, како је рекао, претходно неопходно испунити неке услове, а то је да сви учесници буду равноправни у дијалогу и гаранције да ће бити спроведено оно што буде договорено.
“Очигледно је да за сада договора нема”, рекао је Заев и додао да СДСМ инсистира на новој влади без обзира на то да ли ће она бити прелазна, експертска или политичка.
И претходни састанак, одржан у петак, није био успешан, пошто су Груевски и Заев остали чврсто при својим виђењима решења кризе.
Заев је, на новом састанку, био јачи за велики митинг који је у недељу увече одржан у Скопљу, али још недовољно снажан да натера Груевског да поднесе оставку.
Премијер Македоније пак очекује да ће се вечерас, испред Собрања, окупити више људи него претходне вечери, чиме би, бар на неко време, задржао релативну стабилност у својим редовима.
Покушајима да македонске политичаре “приведу” решењу кризе посредују амбасадор САД Џес Бејли и ЕУ Аива Орава.
Делимично, решење кризе у Мaкедонији зависиће и од двојице албанских лидера, команданта Демократске уније за интеграције Алија Ахметија и шефа Демократске партије Албанаца Мендуха Тачија, чија политичка будућност у великој мери зависи од исхода кризе.
Ахмети и Тачи су под великим притиском Албанаца због низа нејасноћа око акција полиције у Куманову, али, још значајније, због оптужби да ни на који начин не представљају албанске интересе.
Груевски, кога је донекле подржао Ахмети, предложио је да се криза у Мaкедонији реши формирањем радних група, које ће отклонити све постојеће недоумице, укључујући и истрагу о афери прислушкивања око 20.000 људи.
Заев, чије је ставове ојачала маса демонстраната на улицама Скопља, тражи формирање прелазне владе и стварање предуслова да се у догледно време одрже нормални избори и, након тога, реше афере.
У Скопљу је јуче одржан антивладин митинг на коме се инсистира на оставци Груевског, а после званичног дела скупа група грађана је преноћила испред зграде Владе Македоније.
Груевски је у суботу у више интервјуа на државним медијима поручио да не намерава да поднесе оставку јер то сматра кукавичким чином.
РТС