Нови руски борбени авион пете генерације „Т-50“, који се тренутно налази у фази тестирања, у себи садржи аутоматске елементе који га чине више роботом него борбеним авионом, објашњава представник корпорације „Ростех“.
Борбени авион „Сухој ПАК ФА“, познат и као „Т-50“, спреман је да уђе у производњу наредне године и опремљен је иновативном технологијом која пилота чини једним делом целокупног контролног система авиона.
[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=3CihdKpVNrA”]„Авион ‘ПАК ФА’ је у извесном степену летећи робот, где летач не испуњава само дужност пилота, већ представља један од конститутивних делова летачког апарата“, објашњава заменик шефа Концерна радиоелектронских технологија (КРЕТ), дела „Ростеха“, Владимир Михејев. „То значи да су реакције авијатичара део контролног система“.
Михејев објашњава да је „паметна оплата“ други део паметних предности овог авиона.
„Крило, са једне стране, има своју функцију, али са друге стране, оно је део Хималаја активног одбрамбеног система.“
Прошлог октобра КРЕТ је објавио да је испоручио прву количину Хималаја одбрамбеног система.
„Јединствени систем активних и пасивних радара и оптичких система интегрисан је у конструкцију авиона и понаша се као ’паметна кожа‘. Његова употреба не само да повећава заштиту авиона против ометања и већу шансу преживљавања, већ се и супротставља, у великој мери, ефекту ниске опсервабилности (стелт) технологији непријатељске летелице“, наводи се у саопштењу КРЕТ.
Прошлог јануара, КРЕТ је објавио саопштење о стелт способностима „Т-50“ у коме се каже да је „компанија ’Сухој‘ успела да у великој мери смањи ефективну површину расејања ’ПАК ФА‘, што је основни елемент видљивости на радару“.
Спутник