ВОДЕЋИ безбедњаци BRICS (Бразил, Русија, Кина, Индија и Јужноафричка Република) надлежни договорили су се да утврде јединствене приступе у сфери информационе безбедности, саопштила је прес-служба Савета безбедности Руске Федерације.
То је договорено на састанку представника BRICS који је одржан у уторак у Москви. Секретар СБ РФ Николај Патрушев рекао је на том састанку да се земље BRICS налазе у зони нарочитог ризика, пошто против њих може бити искоришћено вештачко изазивање националних сукоба.
„С обзиром на огромне ресурсе и перспективу развоја наших земаља, може се закључити да се чланице BRICS налазе у зони нарочитог ризика. Трендови последњих година сведоче да ће се против наших земаља користити у првом реду не војни, већ информативни притисак, вештачко заоштравање националних, верских и културних сукоба“ – нагласио је он.
Патрушев је додао да Запад као инструмент утицања на BRICS све чешће користи међународне финансијске институције. Тако је у последњих 10 година укупни одлив капитала из земаља BRICS износио најмање 3,5 билиона долара. С тим у вези, секретар СБ РФ је истакао важност оснивања Нове развојне банке BRICS.
Патрушев се такође заложио за повећање сарадње у областима као што су војно-техничка сарадња, заједничка борба против тероризма, екстремизма, сепаратизма и прекограничног криминала, као и за борбу против других изазова и претњи.
„Управо захваљујући принципијелном ставу Русије и Кине у Савету безбедности УН, који су подржале друге чланице петорке, успели смо да спречимо страну војну интервенцију у Сирији, издејствујемо уништење сиријског хемијског оружја и избегнемо да оно доспе у руке терориста“ – подсетио је он.
По речима Патрушева, сарадња у оквиру BRICS усмерена је на изградњу мултиполарног система међународних односа заснованог на принципима праведности и равноправности.
„То подразумева одрицање од застареле праксе блоковске дипломатије“ – указао је он.
Патрушев је рекао да је „петорка“ заинтересована за повећање свог присуства у регионима где јачају интеграциони процеси, где се „не мешају политика и економија, већ обрнуто – где се уклањају препреке за трговину, размену технологија и инвестиције“.
Факти