Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић изјавила је данас да правосуђе никада није било горе и да је највећи проблем то што струка ћути на уцене које долазе од извршне власти.
– Свака власт прави правосуђе по својој мери и оно пропада у оној мери колико то власт хоће – рекла је Василић на трибини “Правосуђе, уставне промене, уставне гаранције и права грађана”.
Она је упитала како правосуђе може “мирно да посматра” да Високи савет судства (ВСС) буде продужена рука власти.
Кршење претпоставке невиности
– Зар нема судија, колектива да каже да је ВСС, овакав какав јесте продужена рука извршне власти. Како нема реакције када неки судија пријави да је на њега вршен притисак – упитала је Јелисавета Василић која је 35 година била судија.
Она је критиковала што извршна власт крши претпоставку невиности и упитала где су судије када премијер “10 пута изађе и каже да је Мишковић крив”.
Према њеној оцени, таквим иступањем политичара, руши се ауторитет судства.
– Судије не раде добро. Многи су залутали у правосуђе и то је наш највећи проблем – оценила је она.
Адвокат Слободан Бељански рекао је да је у овако “лошој друштвеној и политичкој клими” небитно на који начин ће бити састављен ВШ јер је, како је оценио, кључан распоред моћи и подложност њеном утицају.
– Ауторитарна власт каква данас постоји Србији, нашла би прилику да намеће своју вољу и другачијем саставу Високог савета судства и Државног већа тужилаца (ДВТ) – оценио је Бељански.
Премоћ извршне власти
Константин Митић из Друштва судија Србије рекао је да српско правосуђе није баш толико лоше, али је стање што се тиче независности судија боље на папиру него у пракси.
– Постоји разлика између уставно правног положаја судија и положаја какав стварно јесте. Постоји супрематија извршне власти над осталим – оценио је он.
Како је истакао, ВСС и ДВТ би требало да врше уставну функцију тако што ће штитити независност судијске и тужилачке функције, оценивши да у тим телима не би требало да буду активни политичари.
Он је додао и да за тужиоце није довољно да буду самостални већ им је, као и судијама, потребно обезбедити независност.
Устав – најнеписменији акт у историји Србије
Ванредни професор Правног факултета у Београду Танасије Маринковић рекао је да без судске независности нема ни правне једнакости и сигурности, али и људских права уопште.
– Судство је рак рана нашег система. Устав из 2006. је подбацио на питањима независности судства – рекао је он додајући да је Устав из 2006. најнеписменији и најнеконзистентнији акт у историји Србије, због начина на који је донет.
Он је оценио да сада “у доброј мери” постоји сагласност око тога како треба уредити правосуђе у новом уставу али је нагасио да је неопходна јавна расправа јер је реч о питањима од идентитетског значаја.
Бета