Интеграција на евроазијском простору је одговор на савремене изазове, глобализацију светске економије и све већу конкуренцију. Ово је изјавила преседниг горњег дома руског парламента Валентина Матвијенко у Астани. Ујединивши се, постаћемо јачи, што ће отворити за нас нове могућности, објаснила је Валентина Матвијенко. У главном граду Казахстана председник Савета Федерације налази се у званичној посети.
Формирање Евразијског савеза Русије, Казахстана и Белорусије је постало реалност. Овај процес увек је предводила Русија. Прошле године почео је да ради Царински савез, а од почетка ове године Јединствени економски простор три државе. Све то су етапе припреме за глобалнији пројекат – Евроазијски савез, чије стварање је планирано за 2015. годину. Придруживање Русије СТО чини процес интеграције на постсојевском простору динамичнијим, уверена је Валентина Матвијенко.
Царински савез и Евроазијски економски простор већ су засновани на принципима СТО. Правила ове организације су инкорпорирана у оснвона документа на чијој основи су формиране ове две организације. Зато ће се ступање Русије у СТО позитивно одразити на даљи развој датих структура. До краја године Казахстан ће завршити све процедуре ступања у СТО. Услови придруживања Астане овој организацији су исти као и код Русије. Рачунамо да ће се Белорусија наредне године придружити СТО. То отвара за наше економије нове могућности.
Реч је о формирању снажног економског удружења држава са укупним бројем становника од 250 милиона људи. Идеја обнове некада јаких економских веза са бившим савезним републикама није се појавила изненада, подсетио је председник Мажилиса – Парламента Казахстана – Нурлан Нигматулин. Рад у том правцу се одвијао у формату различитих удружења – као што су ЗНД и ЕврАзЕС, куда улазе Русија, Белорусија, Казахстан, Киргизија и Таџикистан. Тако су Царински савез, који је већ доказао своју ефикасност, и Јединствени економски простор, постали логични наставак ове политике. Казахстан намерава и даље да се креће тим путем, уверио је Нурлан Нигматулин.
Само за првих осам месеци ове године робна размена Русије и Казахстана је премашила 11 милијарди долара. То је практична потврда стратешког партнерства Русије и Казахстана. Ми сарађујемо у оквиру многих интеграционих обједињења: ЗНД, ШОС, ОДКБ. Посебан значај придајемо заједничком раду у оквиру Царинског савеза, Јединственог економског просора, а такође формирању Евразијског економског савеза Русије, Казахстана и Белорусије. Мосва је за Астану главни трговински партнер. Данас у Казахстану ради 1700 мешовитих казахстанско-руских предузећа, између осталог у иновациониј сфери. У вези са тим ми разматрамо могућност либерализације казахстанског законодавства за такве производње.
Стратешко партнерство немогуће је без хуманитарне сарадње, говори Валентина Матвијенко. Она је подстила да се сада 15000 казахстанских студента школује на руским универзитетима, и изјаснио се за проширење заједничких образовних програма. Између осталог, шеф Савета Федерације понудила је научницима из Русије и Казахстана да заједно раде на књизи која би била одраз историје односа две земље.
Глас Русије