Руска компанија “Гаспром” заједно са “Е.ОН”, “Шел” и “О-Ем-Ве” изградиће гасовод од Русије до Немачке преко Балтичког мора. Капацитет гасовода ће износити 55 милијарди кубних метара гаса.
Алексеј Милер, председник Управног одбора “Гаспрома“, Клаус Шефер, члан Управног одбора “Е.ОН СЕ“, Бен ван Беурден, директор “Ројал дач шел“ и Манфред Лајтнер, члан Извршног одбора “О-Ем-Ве“, потписали су данас на Међународном економском форуму у Санкт Петербуру Меморандум о разумевању о сарадњи између страна у пројекту изградње.
– Меморандум показује намеру страна да реализују пројекат изградње две трасе нафтовода од обале Русије преко Балтичког мора до обале Немачке. Капацитет гасовода биће 55 милијарди кубних метара годишње – наводи се у саопштењу „Гаспрома“.
С обзиром на пад домаће производње у европским земљама и повећање глобалне тражње за гасом, стране истичу неопходност развоја нове инфраструктуре за сигурно снабдевање европских купаца овим еколошки чистим горивом, наводи се у саопштењу и додаје да ће стране потписнице Меморандума наставити радње на оснивању заједничке компаније за реализацију пројекта у блиској будућности.
– Стране планирају да у пројекат укључе позитивне стране које су добијене експертизом и радом ’Северног тока‘ од 2012. године, укључујући и резултате спроведене студије изводљивости – стоји у саопштењу.
Милер је рекао да је од пуштања у рад гасовода „Северни ток“ „Гаспром“ истраживао могућности потенцијалног продужења гасног пута.
– Сада ћемо наставити са реализацијом овог пројекта са нашим партнерима. Развој додатне инфраструктуре за гас најкраћим путем који повезује гасна поља на северу Русије са европским тржиштима допринеће побољшању безбедности и поузданости испорука гаса – изјавио је Милер.
Шефер је рекао да се овим пројектом планира наставак успешне сарадње са “Гаспромом“.
– Искуство стечено са ’Северним током‘ показало је да је транспорт гаса кроз Балтичко море поуздано решење за потребе ЕУ – прецизирао је Шефер.
Лајтнер је закљчио да је то је кључни корак ка унапређењу сигурности снабдевања природним гасом.
Спутник