Највише трошимо на храну, а цене бројних намирница знатно су веће него у региону. У Србији скупљи сиреви, деликатес, кафа, а разлика често и сто одсто
СКОРО све што зарадимо, углавном, поједемо. Иако нас убеђују да нам је храна најповољнија у региону, ценовници из трговина у комшилуку показују сасвим другачију слику. За многобројне намирнице у Мађарској, Румунији, па чак и много богатијој Словенији, треба издвојити мање пара него у Србији. А изузеци су малобројни.
Ценовници нам се посебно разликују код квалитетнијих намирница. Наравно, на нашу штету. Тако, док у “дежели” једу печеницу, за исти новац ми себи можемо да приуштимо неку квалитетнију саламу. Килограм печенице нашим суседима нуди се за 13 евра, док се истом деликатесу у нашим супермаркетиме не смете ни приближити без 2.000 динара.
Донедавно смо имали и повољније цене свежег меса, али сада смо премашили комшије. Килограм свињског бута у нашој земљи стаје и до 650 динара, док га Словенци плаћају и по четири евра. Ценовници се драстично разликују и код пилетине – за пилеће батаке потребно је 420 динара, док се у Словенији килограм нуди за 2,75 евра, односно око 330 динара.
– Цене су такве какве јесу и засигурно ће скакати, али ми смо ту беспомоћни – каже Вера Виде, председник Центра за заштиту потрошача. – Позиви на бојкот су бесмислени, јер највећи бојкот потрошача долази из њихових новчаника. Светска криза је утицала на раст цена хране, али добар део трговаца, у недостатку конкуренције, злупотребљава ту светску рецесију. Посебан проблем код нас су и разлике у ценама истих производа. Месара до месаре, а цене се разликују и до 20 одсто.
И за качкаваљ потрошачи у Србији издвајају највише, вероватно не само на Балкану већ и у читавој Европи. Килограм гауде или едамер сира у Мађарској кошта око четири евра, док су у Словенији 4,49 евра. Исти сир у српским трговинама је најмање 800 динара, готово дупло више.
Скоро иста разлика је и код кафе. Паковање од 200 грама у хипермаркетима је око 90 центи. За 106 динара у Србији се најчешће може купити само сто грама црног напитка. Већа паковања кафе код комшија су још повољнија и килограм може да се купи за 3,5 евра, односно за 413 динара.
Новости