Председник Русије изјавио је да при садашњем паду цена на нафту, цена на руски гас за Украјину треба да буде на нивоу таквих земаља као што је Пољска.
Снабдевање гасом кроз Турску не подразумева достављање гаса до крајњег корисника, као што је планирано „Јужним током“, већ до саме границе, и то по принципу „узми или плати”
Он новембра 2014. године попуст Украјини за испоруке руског гаса износио је 100 долара за хиљаду кубних метара — у почетку, он је био дат на период од новембра 2014. године до краја марта 2015. године, касније — за други квартал 2015. године. Попуст се даје одређеним указима Владе Русије.
Он је повезан за царинске тарифе. При конкретној цени гаса испод 333,33 долара за хиљаду кубних метара, царина је је требала да износи испод 100 долара и анулира се тј. попуст је требао да износи 30 одсто од конкретне цене. При цени од преко 33,33 долара царина је прелазила 100 долара и није се анулирала, већ се умањивала за 100 долара.
Путин потписао декрет којим су продужене санкције земљама ЕУ
Председник Русије Владимир Путин потписао је данас декрет којим су за годину дана продужене контрасанкције западним земљама.
Министри иностраних послова држава чланица Европске уније договорили су се 21. јуна у Луксембургу да за шест месеци продуже санкције Русији због нарушсавања суверенитета и територијалног интегритета Украјини и оне ће наставити да важе до 23. јануара 2015.
Прошле недеље је већ продужен одвојени пакет санкција Русији због анексије Крима које су такође биле пред истицањем, али ће важити до јуна следеће године.
“Влада је тражила од мене да продужим мере. Као што је шеф владе предложио, ми продужавамо мере одмазде за једну годину и то почев од данас. У складу са дописом владе, потписао сам декрет о продужетку извесних економских мера како бих обезбедио сигурност Руске Федерације”, рекао је Путин.
Русија је, као што је раније најавила, припремила нове мере као одговор на продужетак европских санкција које, поред осталог забрањују и увоз чоколаде и цвећа, због чега би Европа могла да изгуби стотине милиона евра.
Конкретно, прехрамбени ембарго, како је најавио Медведев, биће продужен за пола године, исто на колико су продужене санкције Европске уније.
Међутим, руске контрасанкције које су, према песимистичким проценама аустријских економиста, коштале Европу сто милијарди евра, промениће не само рок важења, него и области примене.
Контрасанкције Русије против пољопривредних произвођача Европе, САД, Канаде и Аустралије, према мишљењу руских званичника, помажу развој домаћег бизниса. Због тога ће се под забраном наћи они западни производи који су озбиљна конкуренција руским, као што су цвеће или чоколада.
Спутник
Nek ih graje ljubav prema americi!!!