Политика

Да ли је Вучић већ капарисао Чанка, по кили живе ваге?

ДС ће сигурно изгубити изборе у Војводини, а лидери ЛСВ-а и СВМ-а хоће да себи обезбеде што бољи политички модел опстанка, каже Драгомир Анђелковић

На мобилне телефоне појединих напредњачких активиста ових дана пристижу ес-ем-ес поруке да се пријаве за чланство у општинским изборним комисијама за локалне и покрајинске изборе који ће, како пише, бити одржани у децембру.

За потпредседника ДС-а Горана Јешића, реч је о напредњачкој шали јер, како тврди, избора за Скупштину Војводине неће бити пре марта следеће године. Игор Мировић, потпредседник СНС-а, правда се да не зна ништа о мобилним порукама, али ипак очекује да ће 20. децембра грађани изаћи на биралишта.

Последњи, изгледа више него успешан, разговор Александра Вучића и Ненада Чанка на друштвеним мрежама је поново покренуо причу да ће „лигаши” на јесен напустити коалицију с демократама и оборити покрајинску владу Бојана Пајтића. Мало ко верује да је у Немањиној 11 само договорено да се у Нови Сад пресели диспечерски центар ЕПС-а као замена за гашење „Електровојводине”. Многи мисле да је Вучић већ „капарисао” Чанка за постизборну коалицију у Војводини. Према том сценарију, избори би били расписани најкасније 5. новембра.

Бранислав Богарошки, потпредседник ЛСВ-а, уверава да је разговор у Београду био покушај да се спаси од укидања најбољи део ЕПС-а и тврди да никаквих других, скривених мотива у разговору Вучића и Чанка није било.

„Председник Чанак је послао писмо Вучићу, затраживши да се спречи укидање ’Електровојводине’ и то није новина у раду Лиге, јер смо и раније покушавали да спречимо лоше потезе власти у Београду, као што је то случај са продајом НИС-а”, каже Богарошки.

Горан Јешић сматра да је тај разговор био лепа сценографија за јавност и каже да је неозбиљно да било који политичар своје намере крије иза интереса Војводине. Додаје да су они којима је интерес Војводине на првом месту добили кол центар ЕПС-а, али су зато заборавили да ће се у Скупштини Србије наћи предлог закона о државном пољопривредном земљишту, који се тиче свих грађана Војводине и да о томе Чанак Вучићу није рекао ни слово.

„Покрајинска влада је неколико пута тражила да се одржи заједнички састанак са републичком владом да би се пронашла решења за бројне проблеме, али никакав одговор нису добили. Наводни договор о диспечерском центру ЕПС-а је смешан, јер обесмишљава причу о децентрализацији земље”, истиче Јешић.

Њему се чини да коалициони партнери ДС-а у Војводини – ЛСВ и СВМ – траже изговор да би се приклонили СНС-у. Подсећа да Пасторова странка партиципира у републичкој власти, а да је Чанак више пута похвалио премијера Вучића.

„То шта раде наши коалициони партнери у Војводини подсећа ме на сцену из „Радована Трећег”, где на крају позоришне представе цела фамилија Радована Трећег прелази у табор Вилотића и на крају и он сам прелази на њихову страну. Ако се не слажете са тим шта једна влада ради, онда је логично да пређете у опозицију”, истиче Јешић.

Политички аналитичар Драгољуб Анђелковић сматра да Чанак и Пастор, као искусни политичари, гледају да се на што прагматичнији начин дистанцирају од ДС-а, јер им је јасно да Пајтићев политички брод тоне.

„ДС ће сигурно изгубити изборе у Војводини, а Чанак и Пастор хоће да себи обезбеде што бољи политички модел опстанка. Из њиховог угла најбоље је да побегну с брода који тоне и да се приклоне Вучићу, који хоће да покрајински избори буду крајем ове године. Њима ништа не значи да ли ће избори бити крајем децембра или у марту, али приклањање напредњацима омогућава им да можда после избора остану на власти”, оценио је Анђелковић.

Игор Мировић уверава да се иза кулиса воде разговори између партија у Војводини, али да немају све партије исти став о томе када би требало да се одрже покрајински избори. Он је оптимиста да ће до краја септембра бити постигнут договор о термину одржавања избора.

Упитан због чега су напредњаци „таргетирали” баш 20. децембар, а не март или април следеће године, кад је редовни термин за те изборе, Мировић каже да је децембарски термин дат као тема за дијалог с представницима власти у Војводини, али да су они то одмах одбацили, „јер су у питању њихове фотеље”. Као један од разлога за одржавање избора крајем године помињу се и најаве да би 17. децембра Европски савет могао да донесе одлуку о отварању првих преговарачких поглавља у преговорима Србије са ЕУ, што ће бити нови политички ветар у једра напредњацима пред гласање у општинама и Војводини.

Игор Мировић каже да, уколико победе на изборима, напредњаци неће формирати владу по принципу политичке острашћености, већ да ће бити отворени да у покрајинске органе укључе способне и стручне људе који нису из СНС-а. Иако то није децидирано рекао, Мировић не искључује сарадњу са Лигом Ненада Чанка и са СВМ-ом, с којима су у власти у Републици, о чему се увелико спекулише на друштвеним мрежама.

Дејан Спаловић, Политика

фото: Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!