Најављене веће цене за млеко, прерађено воће и поврће, средства за хигијену, грејање…
СЕПТЕМБАР нам увек донесе поскупљења, али ове јесени цене ће нас – дотући. Суша је десетковала род воћа, поврћа, житарица, тако да храна не може избећи нове, више ценовнике. Додатно ће тржиште “загрејати” и пад динара, али и све папреније гориво. Разлога је много, али утехе за потрошаче нема.
Читавог лета свакодневно су пристизали ценовници. У августу су поскупеле неке врсте брашна и тестенина од седам до 30 процената, хлеба и пецива између 10 и 30 одсто. Током лета, млеко и млечни производи поскупљивали су више пута за неколико процената.
Цене сувомесних производа порасле су до десет одсто, неке врсте слаткиша од четири до 13 процената, смрзнуте торте и колачи између 10 и 12 одсто, безалкохолна пића од два и осам одсто. Поскупео је пасуљ за 20 процената, месне и рибље конзерве од седам до 19 одсто. Нови раст цена од 20 одсто није у августу заобишао ни месо, јер, како произвођачи и прерађивачи меса објашњавају, драстично је поскупела сточна храна због суше, а и све је мања понуда живе стоке у кланицама. Свеже месо већ је поскупело у јуну за око 30 процената.
Низ нових цена се не прекида. Ових дана млеко и млечни производи скоро свих домаћих произвођача поскупеће за два процента, прерађено воће и поврће у просеку 12 одсто, а средства за личну и кућну хигијену од три до осам процената.
СВУДА У СВЕТУ СТРУЧЊАЦИ процењују да ће цене хране наставити да расту свуда на планети. Суша је преполовила приносе, што ће аутоматски изазвати поскупљење хране. Индекс цена хране Светске банке, којим се прате цене прехрамбених производа који су предмет међународне трговине, у јулу ове године био је за шест одсто виши него у истом месецу 2011. и за један одсто виши од ранијег највишег нивоа, забележеног фебруара 2011.
Према речима Светлане Глумац, директорке корпоративних послова “Дењуб фудс групе”, у чијем саставу је и “Имлек”, и производи ове млекаре ће вероватно поскупети у октобру због повећања откупне цене сировог млека за два динара.
– Цену од 36 динара у откупу, да бисмо помогли фармерима, подићи ћемо за два динара и то ће морати да се одрази на цену млека – рекла је Глумац. – Колико ће поскупети у малопродаји још не могу прецизно да кажем.
Иако држава неће повећавати намете за већину врста горива, њихово поскупљење је неминовно. Према најавама Владе, неће се мењати акцизе на моторне бензине и дизел гориво, али ће корекцију државних захватања претрпети сви они који користе течни нафтни гас за погон својих аутомобила. Планирана је измена и акцизе на лож уље, али је предвиђен и повраћај за крајње кориснике.
На цене нафтних деривата претходних месеци утицало је све – курс евра и долара, раст цена на светским берзама, кризе на Блиском истоку. Чак и када би на светским тржиштима падала цена нафте, на српским пумпама су се мењали ценовници. Навише. Сада многи најављују да ће, ако на берзама дође до раста, литар бензина на српским пумпама достићи и 200 динара!
– Цене горива у Србији су ниже од просечних у региону – тврди генерални директор Нафтне индустрије Србије Кирил Кравченко. – Поштоваћемо правила државе и тржишну праксу и урадићемо све што од нас зависи да цене нафтних деривата буду најповољније у региону. Има довољно могућности за преговоре о ценама нафтних деривата са свим “играчима” на домаћем тржишту. На цене горива утичу сви учесници на тржишту, укључујући и државу са акцизном политиком. Не пита се само НИС, који покрива 35 одсто малопродајног тржишта.
Поједине топлане су изашле са новим рачуницама захтевајући пораст цена. Да ли ће даљинско грејање у неким градовима поскупети, првенствено зависи од локалне самоуправе која даје “зелено светло”. Топлане су затражиле корекцију од десет до чак 30 одсто, а своје захтеве правдају неекономском ценом и великим дуговима који се вуку већ неколико грејних сезона.
Тренутно је цена даљинског грајања у Србији између 74,6 и 105 динара по квадратном метру стана. Процена је да би економска цена била између 110 и 120 динара. Локална власт ће о поскупљењу морати да одлучи пре почетка грејне сезоне.
Новости