КОМБАЈНИ брује, остављају иза себе свеже покошен траг на пољима пшенице. Приколице трактора и камиона пуне се пшеничним зрном. Температура ваздуха пење се према 36. подеоку, али ратари на то не обраћају много пажње. Сваки слободан час користи се да се пшеница “скине” са њиве. Кажу, већ у среду најављују кишу. А и кабине трактора и комбајна више нису као раније. Ретко која није климатизована…
Са око 100 хектара, у атару Каћа, пшеницу “скида” Војислав Малешев, ратар из овог места. Врућина му не смета. Кабина комбајна марке “кејс” добро је климатизована, а и врућина је добродошла, после доста хладних дана. Просечан принос му је, засад, девет тона, али, како каже, узалуд је добар род ако је цена лоша.
– Некад смо се, кад смо почињали жетву, радовали најслађим парама, али сада су те паре постале горке – објашњава Малешев, док хедер комбајна лагано, комбинујући волан и џојстик са низом функција, као онај у авиону, огромну црвену машину води кроз њиву.
– Раније се, кад пожањемо пшеницу, овакав комбајн куповао без проблема, али сада, кад је цена кренула са 15,5 динара па порасла на 17, а реална је виша од 20,5 динара, тешко је било шта предвиђати, а још мање планирати куповину без кредита. Било би добро када бих задржао цео род до боље цене, али обавезе стижу, тако да ћу добар део пшенице продати и по нижој цени од оне коју би требало да добијем…
Некада је, додаје Малешев, док пролази поред другог комбајна, који “савладава” исту њиву, пшеница била култура која није тражила много улагања. Ствари су се, међутим, умногоме промениле, тако да и пшеница, ако се очекује добар род, тражи много пажње.
– Пшеница, да би постигао овакав род, тражи бар три третмана фунгицидима, две прихране, а ту је третман против полегања, као и третирање против инсеката и против корова – набраја Малешев. – Самим тим, јасно је колико улагања сада пшеница тражи. Ако то не добије, род тешко прелази три тоне по хектару…
Слику сличну оној на имању породице Малешев затичемо и на њивама пољопривредног добра “Сава Ковачевић” из Врбаса, које је део “Миротин групе”. Њихових 406 хектара под пшеницом свакодневно жање пет моћних комбајна, а посао би до четвртка требало да буде приведен крају. Тачно у подне, време је за смену комбајнера, а такође и за освежење поред цистерне са водом. Са новом екипом комбајнера стиже и расхлађена минерална вода….
– Није лоша ни вода, али лепше је било кад смо радили са “Змајевим” комбајнима, и када смо уместо воде добијали хладно пиво, а било је и ракије – присећа се Раденко Говедарица, комбајнер коме је ово 34. жетва у “Сави Ковачевићу”. – Сада добијамо хладну воду, а искрено, лакше је радити са овим новим машинама. Пробао сам, до сада, нови “змај”, нови “кејс” и “клас”, а верујем да ће бити још комбајна које ћу испробати…
Радивоје Шуваков, агроном на овом пољопривредном добру, пошто је довезао нове, “свеже” комбајнере, објашњава како је ове године пшеница солидно родила.
Просечан род нам је 7.068 килограма по хектару – прецизан је Шуваков. – Квалитет је исто врло добар, тако да верујем да ће пшеница бити веома добра. После пшенице, чека нас још послова, јер је код нас, пошто нам је 3.500, од укупно 4.000 хектара под заливним системом, посао знатно другачије организован. На око 800 хектара, ми имамо по две жетве, тако да у њиве после комбајна одмах улазе трактори и сетвоспремачи…
ПОЧЕЛА ЖЕТВА У НИШКОМ КРАЈУ
У сеоским атарима на територији града Ниша јуче је и званично почела жетва на око 10.000 хектара, колико је и ове године под житарицама. Половина је на подручју градских општина Црвени крст и Пантелеј. Према проценама стручњака, очекује се принос на нивоу вишегодишњих просека, између три и пет тона хлебног жита по хектару. Откупна цена пшенице још је непознаница и то се нажалост понавља из године у годину. Према неким најавама требало да износи између 16 и 17 динара по килограму без ПДВ, што је 20 одсто мање него лане.
Д. Ст.
Н. СУБОТИЋ, Новости