Председник Републике Српске Милорад Додик рекао је да је уставно право тог ентитета и парламента Српске да расправља и одлучује о расписивању референдум као изразу народне воље, на начин како то чине и државе у САД.
Обраћајући се посланицима на посебној седници Народне скупштине на којој би требао да се одлучи о расписивању референдум о Суду и Тужилаштву БиХ, Додик је рекао да Српска само тражи да се поштује Дејтонски устав БиХ и разграничење надлежности између ентитета – Федерације БиХ, Републике Српске и БиХ.
Он је напоменуо да постоје оспоравања права Српске да распише референдум о правосуђу, јер то наводно може расписати само БиХ.
– Па, референдум јесте искључиво право сваког ентитета, јер то право нити је дато, нити припада БиХ, баш онако како је то и у САД, припада државама чланицама, а никако федералним властима на нивоу САД – истакао је Додик.
Подсетивши шта је о томе рекао академик и стручњак за уставно право Миодраг Јовичић, Додик је казао да у САД референдум и народна иницијатива не постоје и нису никада постојали у федералном законодавству, али су зато широко примењени у законодавству држава, са изузетком државе Делавер.
Објаснивши зашто толико говори о америчком Уставу, Додик је рекао да је то зато што је стручна и научна јавност неподељеног мишљења да је Устав БиХ умногоме копија америчког, јер су га писали амерички правници у Дејтону.
Додик је рекао да и данас, 20 година после рата, постоји стално настојање да се оспори уставноправни положај Српске који јој припада по Дејтонском споразуму.
– Ми само тражимо да се поштује Дејтонски Устав БиХ и разграничење надлежности између ентитета и БиХ – рекао је Додик.
Председник Српске је подсетио да, када је реч о карактеру протеклог рата у БиХ, не постоји слагање међу народима у БиХ, наводећи да је за Српску, као и за бројне међународне институције, то био грађански рат.
– То никада није прихватила бошњачка страна која тврди да је у питању агресија Србије, понекад кажу и Хрватске на БиХ, уз геноцид и не само у Сребреници – истакао је Додик.
Указао је да ратна пропаганда која је означавала Србе као злочинце, а Муслимане-Бошњаке као жртве, тражила судске потврде.
– Зато је било потребно измислити правосуђе на нивоу БиХ, супротно уставним решењима из Дејтонског споразума – наглашава председник Српске.
Бесмисленост постојања правосудних институција на нивоу државе БиХ, Додик је сликовито описао на случају Насера Орића на кога је то исто правосуђе заборавило читавих шест година.
Танјуг