Премијер Александар Вучић изјавио је да напредак Србије није могућ без “паметног раста” и сталног приступа новим научним знањима и најавио да ће 2016. бити година реформи у сфери образовања и здравства.
Вучић је на отварању конференције “Иновације и трансфер знања-могућности сарадње између Србије и Италије” рекао да без другачијег, успешнијег и модернијег образовања нема напретка у економији, продуктвности и расту, пренео је Танјуг.
Према његовим речима, истраживање, развој и иновације су кључни у покретању и одржавању развоја српског друштва.
“Без ‘паметног раста’ сви тешки кораци које смо предузели не би били довољни и зато је веома важна спремност на стицање новог знања и развој предузетничког духа”, рекао је Вучић.
Навео је да је Србија изгубила предузетнички дух, али и радне навике, и да је време да се “врати на стари пут”.
“Мислим да једну од основних потреба друштва, потребу за економским благостањем, можемо да задовољимо само још бољим образовањем, као и да наука служи широј друштвеној користи и да се повећа степен њене примене у привреди”, рекао је Вучић.
Према његовим речима, за то ће бити потребне различите стимулативне мере, као и виши степен заштите интелектуалне својине.
Вучић је рекао да је Србија спремна да учи од својих пријатеља Италијана који су постигли знатан напредак у тој области и знају формулу за паметан раст.
“Важније је учење од добијања новца, а новац више ни од кога не тражимо, важнији је пренос знања”, рекао је Вучић.
Подсетио је да Србија у претходном периоду није имала искуства са “паметним” растом због чега и мора да измени законе, а уз то, како је навео, неопходно је и да се сачува контролна улога Народне банке Србије.
Наводећи да је пред Србијом још много посла на прилагођавању закона, те да је потребно у легалне оквире ставити све што је добро и доноси корист грађанима, премијер је нагласио да је Србија у претходном периоду била успешно заштићена од банкрота, јер су предузете мере фискалне консолидације, чиме је дефицит спуштен на ниво испод Мастрихта.
“Полако се оријентишемо на повећање раста и ту смо имали значајне резултате у другом кварталу. Чак и у случају да у другој половни године забележимо стагнацију, на крају 2015. имаћемо позитиван раст, бар плус 0,5 одсто, а надамо се и више”, рекао је премијерв подсетивши да је у мају, међугодишњи раст индустријске производње износио 17,7 одсто, док се на коначне податке о БДП-у чека 30. јул.
Манцо: Заједничка будућност у Европи
Амбасадор Италије у Србији Ђузепе Манцо поручио је да Италија заједно са Србијом ради на остваривању заједничке будућности у Европи, а кључни ће у том смислу бити развој образовања, науке и трансфер знања.
Манцо је навео да су подршка малим и средњим предузећима, научно истраживање и технолошки трансфер речи које људи разумеју, и то је оно што представља будућност.
“Ова иницијатива је централна и за односе наше две земље, који су искрени, дубоки”, рекао је Манцо.
Амбасадор Италије подсетио је да је протокол о културној и научној сарадњи две земље већ потписан и указао да су до сада постигнути велики резултати.
“Италија ради заједно са Србијом на остваривању заједничке будућности у Европи”, поручио је амбасадор.
Председник Научног технолошког парка Адријано де Мајо рекао је да та институција одражава науку и технологију целе Италије, а његова основна мисија је управо трансфер технологија, валоризација технолошких истраживања и образовања.
“Ми издвајамо новац из буџета за те сврхе јер је потребно да буде валоризовано истраживање и образовање и потребно је да такве активности допринесу напретку земље”, рекао је Де Мајо додајући да је Научни парк мост који повезује универзитете и научне институције.
Де Мајо је истакао да жели да односи и сарадња Италије и Србије постану оперативни и да се не зауставе само на писмима о намерама, већ да се донесе ефективан план рада.
Марио Бачини, председник Националне агенције за микро кредите, објаснио је да та агенција делује као јавна организација како у Италији тако и у остатку света која нуди одговарајуће иструменте микрофинансирања у циљу борбе против сиромаштва.
“Имамо блиске односе са свим другим организацијама, приступ ЕУ ресурсима, а интензивно смо радили и на програмима интернационализације мрежа микропредузећа. Можемо у иностранство да пренесемо најбоље из Италије”, закључио је Бачини.
Фратини: У октобру могуће отварање првог поглавља
Бивши министар спољних послова Италије Франко Фратини очекује да ће на јесен, могуће у октобру, бити отворена прва поглавља за преговоре Србије за чланство у ЕУ. Додао је да не би требало на почетку отворити поглавље 35 које се тиче односа Београда и Приштине, већ 23, 24 и 32.
“Оптимистичан сам око тога што говорим и надам се да ће поглавља бити отворена у октобру јер је уобичајени извештај ЕК баш непосредно пре тога. Тада је право време да ЕУ одобри отварање преговора, рекао је Фратини новинарима.
Србији, како је оценио, добро иде у припреми свих поглавља, а посебно поглавља 23 и 24 (правосуђе и владавина права).
То су кључна поглавља, а акциони планови су прегледани у Бриселу и колико сам разумео, добри су резултати. Моја процена је, зато да ће прво поглавље бити отворено на јесен, рекао је Фратини.
Рекао је и да многи причају о поглављу 35 које се односи на нормализацију односа Београда и Приштине, што је, како је казао, значајно поглавље, али није једино.
Моје мишљење је да би требало отворити за почетак друга поглавља. Можда 32, које се односи на финансијску транспарентрност или и 23 и 24 јер су владавина права и правосуђе такође кључна поглавља за ЕУ, рекао је Фратини.
Говорећи о кризи у Грчкој и спремности ЕУ на проширење, он је рекао да не може да се порекне да постоје сумње.
Многе чланице, Холандија, Финска, Велика Британија, чак и Немачка имају сумње око даљег проширења након Хрватске, али то би била комплетно погрешна политика. Када причамо о Грчкој, нажалост причамо о земљи која није била тако темељна протеклих година каква је требало да буде када је реч о фискалној политици и буџету. Разматрајући земљу попут Србије, видимо да је то дубоко европска земља, тако да нису то упоредиве ситуације, рекао је Фратини.
РТС
koji stari put vucicu pa gde su nam fabrike prolupao si