Народна банка Србије донела је одлуку која омогућава одобравање хитне финансијске помоћи банкама у Србији, сазнаје „Блиц“.
Само 14 дана након што је министар финансија Душан Вујовић најавио да Влада има тајни план за спас од грчке кризе, гувернерка Јоргованка Табаковић потписала је одлуку која служи искључиво за помоћ посрнулим банкама.
Како сазнаје „Блиц“, ова одлука, која је донета 9. јула, у време када на банкоматима у Грчкој није било новца, користиће банкама у Србији којима је хитно потребно обезбедити ликвидност. Неликвидност је, иначе, један од основних ризика банке који може довести до њеног гашења.
Банкама у кризи НБС ће моћи да одобри кредит у еврима уз камату од око пет одсто или у динарима уз камату од 11 процената годишње. Кредит је краткорочан и банка ће морати да га врати у року од годину дана.
У НБС не споре да су донели одлуку која служи искључиво за хитно обезбеђење ликвидности. Тврде, међутим, да овај пропис нема везе с грчком кризом, а да мотив за његово доношење нису ни ненаплативи кредити у банкама. Додају и да одлуку не треба доводити „у било какву везу с подршком некој банци“.
– Нова одлука је првенствено усклађивање са законом, али и унапређење регулативе за стабилност домаћег финансијског система. Све то радимо у складу с најбољом међународном праксом, али и у консултацијама са ММФ-ом. У односу на стару одлуку, ова одлука садржи флексибилнија и ефикаснија решења за обезбеђивање ликвидности банци којој је финансијска подршка хитно и привремено потребна – кажу у НБС за „Блиц“.
Додају и да овакву праксу има већина централних банака у свету, а да је циљ очување стабилности финансијског система.
Бивши гувернер Дејан Шошкић каже за „Блиц“ да је централна банка и раније имала могућност за одобравање кредита за ликвидност. Међутим, на питање о изменама старе одлуке није желео да говори детаљније јер до јуче није био упознат са одлуком. Економиста Махмут Бушатлија сматра да НБС треба да има мере помоћи у случају озбиљних проблема у банкама.
– Нова одлука можда је само незграпан потез у незгодно време – рекао је Бушатлија.
Шта кад банка пропадне?
У случају гашења банке, држава гарантује штедњу до 50.000 евра. Клијенти пропале банке прелазе у другу банку, као и њихове уговорене обавезе по кредитима, минусу на текућем рачуну, чековима… Ако је износ штедње већи од 50.000 евра, разлика се надокнађује из стечајне масе банке.
Сузана Лакић, Блиц
ma tako šišaj ovce glupe samo napred nek crkavaju kad su budale