Економија

Странци меркају српски “Телеком”

НИ после две недеље од објављивања јавног позива за прикупљање необавезујућих понуда за учешће у продаји “Телекома”, како “Новости” сазнају, није стигла ниједна званична понуда. Ипак, постоји велико интересовање потенцијалних купаца, који се распитују за стање у једној од највећих домаћих фирми, пре него што поднесу и званичну пријаву. Захтев за достављање документације заинтересовани могу доставити до 23. јула, а рок за подношење необавезујућих понуда је 2. август.

Највећи акционар српског телекомуникационог оператера је држава са 58,11 одсто акција, 20 процената је власништво компаније, док 14,95 припада грађанима, а бивши запослени поседују 6,95 процената. Према утврђеним правилима, право на учешће у поступку имају страни и домаћи мобилни оператери, а као квалификациони услов за учешће неопходно је да је компанија у последње три године имала приходе у овој области веће од 500 милиона евра, или да је вредност имовине којом управљају на крају прошле године износила најмање две милијарде евра.

Синдикати “Телекома” оштро се противе продаји предузећа и почели су са потписивањем петиције. Као главне разлоге наводе да ће инвестиције за развој бити дупло мање, квалитет услуга исти или гори, телефонска претплата и цена импулса биће неколико пута скупља, а све то ће утицати на вишеструко мања социјална давања, давање за пензије, културу, спорт, уметност.

Приход и добит “Телекома” већим делом излазиће, по њиховом мишљењу, из Србије, а предузећа која живе од компаније имаће вишак запослених, а неки ће изгубити посао.

– Купац смањује трошкове и повећава добит отпуштањем запослених као што се то већ догодило у Хрватској, Словачкој, Македонији и Црној Гори – каже Ивица Цветановић, председник Конфедерације слободних синдиката. – Продајом у време светске економске кризе цена за “Телеком” далеко је мања од реалне. Новац који би се добио за продају од 73 процената једнак је или чак мањи од четворогодишње добити предузећа.

Он наглашава да у свим телекомуникационим компанијама на територији југоисточне Европе после продаје већинског пакета акција, где је углавном купац био “Дојче телеком”,инвестиције нису повећане, чак су и мање него што су биле пре продаје.

ВРЕДНОСТ КАПИТАЛА

ВЛАДА Србије је раније одабрала “Лазард Фререс САС” за приватизационог саветника за “Телеком Србије”, са обавезом да до почетка јуна уради процену вредности, економску и правну анализу, анализу тржишта, предложи моделе приватизације и припреми временски и методолошки план приватизације.

Пре четири године процењена вредност компаније била је 2,2 милијарде евра, а тадашња влада је за пакет од 51 одсто те компаније тражила минимум 1,4 милијарде евра. Једини понуђач у то време, “Телеком Аустрије”, био је спреман да плати 1,1 милијарду евра.

 

Ј. Ж. Скендерија, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Па зашто је Меркелова била пре пар дана код пичкоустог?
    Па да капарише Телеком. Наиме, Дојче Телеком је власник бившег државног Телекома у Словенији, Хрватској, Румунији, Бугарској.
    Окупирани смо у сваком погледу.
    Поздрав браћо.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!