Грчка је постала бојно поље идеја и финансијске власти, што се ускоро може поновити и у другим земљама, сматра нобеловац економије Џозеф Стиглиц.
„Нажалост, ви, Грци, морате да сарађујете са ’тројком‘ (кредитора). ’Тројка‘ је и израдила трећи меморандум који ће повећати неједнакост и усмерен је против сиромашних“, изјавио је Стиглиц на симпозијуму који је организовао Фонд Андреаса Папандреуа на Крфу.
Економиста је нагласио да Грчка није једина која се бори против таквог понашања.
„Ми водимо сличну борбу у САД“, рекао је он и објаснио да је, када се десила докапитализација банака након краха ’Леман брадерс‘, он говорио да је то била шанса за преузимање контроле над банкарским системом.
„То је била шанса да у будућности банке не учествују у експлоатацији, у манипулацији тржиштем, злоупотреби кредитних картица, све то што су они до тада радили. Али Обама је рекао ’не‘. Ми треба да спасимо банке како би оне наставиле да раде исто што и пре. То смо видели у 5 година су уследиле — више манипулације тржиштем, више злоупотреба. Сваки дан када отварате „Фајненшел тајмс“ или било који други лист читате о новом великом банкарском скандалу“, рекао је Стиглиц.
Лауреат Нобелове награде изјавио је да током овог периода иде дуга борба за промене правила који регулишу економску праксу и владајућу економску теорију.
„Предузимају се велики напори и иде борба да се примени економска политика, правичнија приликом расподеле богатства и против правила које повећавају неправду“, рекао је он.
„Данас су бојно поље и економска власт овде, у Грчкој. Нажалост, то што се дешава у Грчкој, претеча је онога што ће се десити у другим местима“, додао је Стиглиц.
Спутник