Србија

Као, штеди: Јоргованки новчаник све дебљи

Док запослени у јавном сектору и пензионери, којима су умањене зараде и пензије, сањају о томе да им се примања макар врате на стари ниво, новчаници запослених у НБС на челу са Јоргованком Табаковић све су дебљи. Од 2012. године плата гувернера НБС повећана је за 14.639 динара. Просечна зарада у Србији истовремено је увећана за 3.706 динара, а просечна пензија за 650 динара.

Према подацима из Информатора о раду НБС за јул, гувернерки је у мају ове године исплаћено 565.686 динара, скоро 21.000 динара више него у марту. Она је тада зарадила чак 14.000 динара више него у септембру 2012. када се и обрела у НБС.

За непуне три године плата гувернера порасла је, дакле, за 2,7 одсто. У истом периоду просечна зарада у земљи увећана је за свега 0,9 одсто, дакле три пута мање. Плата гувернера, иначе, већа је 13 пута од просечне зараде у земљи и чак 25 пута од просечне пензије.

Прва дама централне банке својевремено је била једна од гласнијих када се говорило о штедњи и високим зарадама у јавном сектору. По доласку у НБС, себи је смањила зараду за око 100.000 динара у односу на плату свог претходника Дејана Шошкића. Тада је и јавно поручила да су примања гувернера била “срамно висока”.

Није, међутим, у мају ове године повишица легла само на рачун гувернера. Званични подаци показују да је чек увећан и свим члановима савета централне банке, иначе угледним економистима, и то за по 6.000 динара, док је председник савета добио повишицу од 8.000 динара.

У последњих неколико месеци централну банку смо више пута питали од чега зависи плата гувернера и шта утиче на њену драстичну промену из месеца у месец. Сваки пут у овој институцији су нас упућивали на Информатор о раду, а све што се тамо наводи везано за плате није давало одговор на наше питање.

Речница да се “зараде у НБС обрачунавају по Закону о централној банци, те да је просечна зарада за дати месец основица за обрачун основне зараде функционера за наредни месец” није била јасна ни саговорницима “Блица” који су дуго година радили на високим функцијама у НБС.

– Никада нисам знао како се тачно дефинишу зараде у НБС. Имао сам намеру да то и сазнам, а онда сам отишао из НБС – рекао је недавно економиста и бивши председник савета НБС Бошко Живковић.

Други саговорник, такође бивши високи функционер НБС, каже да је обрачунавање зарада у овој институцији за њега увек била енигма.

– Био сам тамо неколико година, али нисам успео то и да докучим. И раније је просечна плата флуктуирала, а на њен раст су сигурно утицале и исплате за одвојен живот, регреси, трошкови путовања – каже саговорник.

Блиц

фото: Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. pa zasto bi boli je uvo za radnike koji krvavo zaradjuje 20.000 din i nema osnovno ali vrlo dobro zna da stane na stranu bankara i ostalih lopina mozeim se cudo je kada je skupstna tvoja pa od vremena pre rata ovi su najgori nisu bivsi bili nesto bolji ali ovi samo za sebe narod neka crkne nacice oni novi narod uvoze ga iz muslimanskih drzava polako ali sigurno zamene narod i ponovo vladaju .dnevno trose 15000 evra na azilante a radniku skinuli od 10 do 30 i vise od plate. a azilanti puni kao brodovi sa lovom a mobilni samsung s6 a srbiju dnevno oni kostaju 15000 evra pa da li je ovde neko lud.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!