ЦЕНЕ злата на берзама Њујорка и Лондона не одржавају његову праву вредност као ватутне резерве и стандарда новчане стабилности – оценио је Вилијам Енгдал.
Амерички економиста, наиме, указује да велике приватне и централне банке западних земаља вештачки држе сниженом цену злата јер би скупо злато било претња долару.
Енгдал сматра да Русија и Кина вуку потезе који воде стварања сопственог тржишта злата, што ће им омогућити да се ослободе англо-америчке завере и манипулисања ценама.
Кина је у мају – уз учешће Шангајске берзе злата – основала највећи у свету „златни инвестициони фонд“ са 16 милијарди долара.
У њему су и две највеће кинеске компаније произвођачи злата које намеравају да инвестирају у производњу злата дуж целог будућег евроазијског економског Пута свиле.
А Русија је током превих пет месеци 2015-те ушестостручила производњу злата. По Енгдаловој процени, Москва није више далеко од могућности да пусти у оптицај „златну рубљу“.
Кина, која жели да њен јуан буде светска резервна валута, такође је заинтересована да му обезбеди ослонац на „жути метал“.
Кина је прва у свету по производњи злата, а Русија – трећа. Чланица БИРКС-а – Јужноафричка Република – држи седмо место у свету, а Узбекистан, који је члан ШОС, осмо.
Управо ове земље, уверен је Енгдал, постепено праве „алтернативу систему заснованом на надуваном долару“ и већ кроз 3-5 годинанајвећи економски простор у свету који се најбрже развија. А то највише брине врх САД и Волстрит.
Факти
Jedva cekam da odete u pm dosta vise moze te na mesec pa se jeb.. sa vanzemaljcima