У спомен-комплексу у селу Текериш код Лознице обележена је 101. годишњица славне Церске битке, прве и једне од највећих победа српске војске у Великом рату. На споменик с натписом “Ваша дела су бесмртна”, уз највише државне и војне почасти венце су положиле делегације Владе Србије, градова Лознице, Шапца, Крупња и бројних удружења грађана.
– Данас, 101 годину после прве и славне победе у Великом рату, с поносом говоримо о нашим прецима, јунацима који су стварали слободу и који су храбро своје животе уграђивали у темеље савремене Србије и захваљујући којима живимо у слободи. Захваљујући њима, див-јунацима имамо чега да се сећамо и чиме да се поносимо – рекао је Драган Поповић, државни секретар у Влади Србије и подсетио на запис Егона Киша, аустроугарског каплара који је 1914. године рекао да су “сјајани момци ови Срби. Они знају да бране своју земљу”.
На церемонији је говорио и председник Скупштине града Лознице Јован Тодоровић, који је подсетио на аустроугарски ултиматум и историјске чињенице о почетку Првог светског рата.
Херојска борба предака на Церу
– Да није било Балканских ратова, Првог и Другог светског рата, да није било Јасеновца, Јадовна, израчунали су демографи, данас би у Србији било 27 милиона становника српске националности, 27 милиона православаца, а има нас непуних седам милиона. Србија то не сме да заборави, мора да памти. Од нас се и данас тражи оно што не можемо да прихватимо, да се одрекнемо ћирилице, православља, да будемо држава која ће се граничити сама са собом. То не можжемо све и да хоћемо. Нека нас пусте да живимо на миру као суверена земља јер нико више не може да прихвата захтеве који траже, а то је да се одрекнемо сами себе – рекао је Тодоровић.
О је оценио да постоји “лоша намера према Србији” и запитао је када ће Србија затражити ратну одштету од НАТО-а за уништено 1999. године.
Током церске операције на српској страни било је ангажовано 250.000 војника, 16.045 их је избачено из строја, а 2.107 их је погинуло. Аустроугарска је изгубила сваког десетог војника, а око 250.000 их је кренуло на Србију. Споменик у Текеришу подигнут је на месту где су се између 15. и 19. августа 1914. године водиле борбе које су одлучиле исход Церске битке, а откривен је на Видовдан 1928. године.
Домаћини чувају сећање на јунаке
Код споменика у Текеришу после државне церемоније програм је приредило Друштво српских домаћина које је прошле године значајно учествовало у обнови споменика. Одржан је час историје, а онда и пригодан културно-уметнички програм.
– Намеравамо да историјски час постане традиција на Текеришу. Дошли су овде млади из свих крајева Србије да се подуче неговању традиција и вечном сећању на јунаке који су овде бранили слободу Србије – казао је Милан Јовичић, председник УО Друштва домаћина.
Ђ. Јанковић – Вести
фото: ФоНет
И над ким је извршен геноцид? Над хрватима, босанским муслиманима, шиптарима. А нас мање за 20 милиона. Немам коментар. Душа ме боли.
kojih 20 polamilijarde bi nas sad bilo a gde je tu poturčenih pa pokatoličenih pa koliko ih prešlo u druge vre i nacije,madžari makedonci crnogorci bugari švabe sve su to naši geni-
pa koliko bi onda bilo u hrvatskoj bosni da nas nije toliko pobilo i pokatoličalo a da nekažemo poturćilo vekovima bili bi najbrojniji i od kineza
Nema nas, biće nas sve manje,mediji ne daju prostora našim velikim datumima , i našim junačkim delima, da nam se deca informišu, a ima mesta gde se prozivaju pojedini srbi za nedela koja su počinili.Koliko su počinili još toliko im se dopiše zlonamerno , deca će da se stide svog pokoljenja.