Србија

Запад је у XIX и XX веку у ратовима уништио 20 милиона Срба

У спомен-комплексу у селу Текериш код Лознице обележена је 101. годишњица славне Церске битке, прве и једне од највећих победа српске војске у Великом рату. На споменик с натписом “Ваша дела су бесмртна”, уз највише државне и војне почасти венце су положиле делегације Владе Србије, градова Лознице, Шапца, Крупња и бројних удружења грађана.

– Данас, 101 годину после прве и славне победе у Великом рату, с поносом говоримо о нашим прецима, јунацима који су стварали слободу и који су храбро своје животе уграђивали у темеље савремене Србије и захваљујући којима живимо у слободи. Захваљујући њима, див-јунацима имамо чега да се сећамо и чиме да се поносимо – рекао је Драган Поповић, државни секретар у Влади Србије и подсетио на запис Егона Киша, аустроугарског каплара који је 1914. године рекао да су “сјајани момци ови Срби. Они знају да бране своју земљу”.

На церемонији је говорио и председник Скупштине града Лознице Јован Тодоровић, који је подсетио на аустроугарски ултиматум и историјске чињенице о почетку Првог светског рата.

Херојска борба предака на Церу

– Да није било Балканских ратова, Првог и Другог светског рата, да није било Јасеновца, Јадовна, израчунали су демографи, данас би у Србији било 27 милиона становника српске националности, 27 милиона православаца, а има нас непуних седам милиона. Србија то не сме да заборави, мора да памти. Од нас се и данас тражи оно што не можемо да прихватимо, да се одрекнемо ћирилице, православља, да будемо држава која ће се граничити сама са собом. То не можжемо све и да хоћемо. Нека нас пусте да живимо на миру као суверена земља јер нико више не може да прихвата захтеве који траже, а то је да се одрекнемо сами себе – рекао је Тодоровић.

О је оценио да постоји “лоша намера према Србији” и запитао је када ће Србија затражити ратну одштету од НАТО-а за уништено 1999. године.

Током церске операције на српској страни било је ангажовано 250.000 војника, 16.045 их је избачено из строја, а 2.107 их је погинуло. Аустроугарска је изгубила сваког десетог војника, а око 250.000 их је кренуло на Србију. Споменик у Текеришу подигнут је на месту где су се између 15. и 19. августа 1914. године водиле борбе које су одлучиле исход Церске битке, а откривен је на Видовдан 1928. године.

Домаћини чувају сећање на јунаке

Код споменика у Текеришу после државне церемоније програм је приредило Друштво српских домаћина које је прошле године значајно учествовало у обнови споменика. Одржан је час историје, а онда и пригодан културно-уметнички програм.

– Намеравамо да историјски час постане традиција на Текеришу. Дошли су овде млади из свих крајева Србије да се подуче неговању традиција и вечном сећању на јунаке који су овде бранили слободу Србије – казао је Милан Јовичић, председник УО Друштва домаћина.

Ђ. Јанковић – Вести

фото: ФоНет

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. И над ким је извршен геноцид? Над хрватима, босанским муслиманима, шиптарима. А нас мање за 20 милиона. Немам коментар. Душа ме боли.

    1. kojih 20 polamilijarde bi nas sad bilo a gde je tu poturčenih pa pokatoličenih pa koliko ih prešlo u druge vre i nacije,madžari makedonci crnogorci bugari švabe sve su to naši geni-

  2. Nema nas, biće nas sve manje,mediji ne daju prostora našim velikim datumima , i našim junačkim delima, da nam se deca informišu, a ima mesta gde se prozivaju pojedini srbi za nedela koja su počinili.Koliko su počinili još toliko im se dopiše zlonamerno , deca će da se stide svog pokoljenja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!