Европска комисија је данас саопштила да ће владама држава чланица Европске уније предложити пакет мера за свеобухватно решавање имиграције и ставила је до знања да су могуће нове измене у режиму “шенгенског простора” без граница и права на азил.
Представници за штампу ЕК су подсетили да је већ усвојена одредба која омогућава привремено укидање шенгенских виза и пооштрену контролу при уласку у простор ЕУ без унутрашњих граница, али што је у међувремену довела до узајамних оптужби и неслагања међу чланицама Уније.
Многи медији критикују ЕУ што нема заједничко виђење, нити има солидарности чланица европске двадесетосморице о начину на који решити имиграциони хаос и кризу, за коју су и владе и установе ЕУ сагласне да ће трајати годинама.
Француски лист Монд хвали став Берлина о прихватању великог броја имиграната, али упозорава и да се у Европској унији све збива као да ни јавност, ни власти још нису схватиле размере драме.
Зашто Мађари не пуштају путнике у воз
Монд у уводнику каже да политичке избеглице, које беже од насиља, и економски мигранти стижу са широког простора од Авганистана до Магреба на северу Африке, а то је свет рата гурнут у расуло често због интервенција Запада последњих година, којем ће бити потребно бар 10-15 година “да дође себи”.
Више листова, од британског Гардијана, италијанске Републике, па до шпанског Мунда, велике замерке упућују због избегличке кризе међусобно сукобљеним владама, указујући и на поделе на север и југ.
Коментатори критикују супротстављена виђења источних чланица Уније, као и њима блиске погледе Лондона, и осталих влада ЕУ о томе да ли је могуће поделити терет избеглица, како увести делотворнија правила за одобравање азила и да ли поново завести полицијски надзор и унутар, а не само на спољним границама “шенгенског простора”.
И док ове свађе трају, примећује Монд, “хиљаде и хиљаде људи, жене, деца свакодневно беже из Авганистана, Ирака, Сирије и куда иду?. Најпре беже у суседне Турску, Либан, Јордан, где је дошло две трећине избеглица, а потом у најбезбедније, најбогатије и најближе подручје – Европу… где постоји шенгенска зона слободног кретања”, констатује француски дневник.
Лист напомиње да је ЕУ могла одлучити да пружи велику помоћ избеглицама у Либану, Јордану и Турској, али то није учинила, па је сад на ударној линији.
“Сад се ЕУ мора организовати да би могла да се ухвати у коштац с овом огромном кризом која ће дуго трајати”, наводи Монд.
Лист додаје да су, исто као Немачка, досад одбојне земље на истоку ЕУ – Пољска, Мађарска, Чешка, Словачка те које сада треба да пруже доказе солидарности “јер су те земље и међу онима које су највише привржене Шенгену – слобода промета је делом управо обезбедила њихов економски опоравак”.
Додајући да “немачка канцеларка упозорава: Шенген неће издржати ако Источна Европа не преузме свој део терета” Монд закључује да “простор без граница мора бити преуређен” јер се “таласи избеглица неће зауставити у догледно време, а они који су за затварање у националне границе, какве год им биле побуде, само су продавци опасног заварања”.
Шпански Мундо подсећа да су размере и узроци криза на Блиском истоку страшни и да је само у рату у Сирији погинуло 250.000 људи, док је 11 милиона Сиријаца побегло што у друге делове своје земље, што у иностранство, а Високи комесаријат УН за избеглице досад је добио само половину средстава нужних за збрињавање тамошњих избеглица.
Бета