Током кампање за ванредне парламентарне изборе 2014, тадашњи први потпредседник Владе Србије, лидер Српске напредне странке, истакао је да ће до краја те године у америчкој компанији НЦР “бити запослено 2.000 високошколованих људи”. Иначе, НЦР је компанија која у свету запошљава више од 20.000 људи, а производе банкомате, фискалне касе, баве се инсталацијом и одржавањем тих производа, а у Србији се налази део компаније који служи као кориснички сервис за друге фирме широм света.
“Србија ће бити добро место за инвеститоре, нећемо их избацивати, нити одбијати, већ, напротив, привлачити”, казао је Александар Вучић.
РТС, 17. 2. 2014. године
Да је Србија “добро место за инвеститоре” као аргумент може да послужи чињеница да запослени у Србији раде за једну од најнижих просечних плата у Европи, али и да већ деценију уназад наша земља издваја прилично велике подстицаје за инвеститоре.
Као и велики број других страних инвеститора и НЦР је искористио подстицајне мере за запошљавање, садржане у Уредби о условима и начину привлачења директних инвестиција. У оваквим случајевима држава се уговором обавеже да ће на име субвенција за свако радно место платити од 4.000 до 10.000 евра. У претходне три године НЦР је са државним институцијама потписала најмање два уговора о субвенционисању. Први уговор, до којег је дошао Истиномер, потписан је 2013. године са тадашњим Министарством привреде и финансија. У њему се наводи да је компанија “НЦР д.о.о” обавезна да у наредне три године уложи око 2,4 милиона евра и запосли 300 радника, а да је држава Србија дужна да инвеститору плати 5.000 евра по радном месту, што је у укупном износу 1,5 миллиона евра.
Други уговор о субвенционисању потписан је у марту ове године. Наиме, у решењу Комисије за контролу државне помоћи разматрао се нови уговор о субвенционисању ове америчке компаније, а наводи се да ће инвеститор “НЦР д.о.о” добити четири милиона евра, уз обавезу да до 31. децембра ове године запосли нових 800 радника.
Дакле, до сада је та компанија у два наврата добила око 6,5 милиона евра за отварање 1.100 радних места. У финансијском извештају за 2014, објављеном на сајту Агенције за привредне регистре, наводи се да је НЦР 31. децембра 2014. године, до рока који је дао Александар Вучић за запошљавање чак 2.000 људи, имао укупно 751 радника.
Министар привреде Жељко Сертић приликом потписивања другог уговора о субвенционисању НЦР није говорио о 2.000 новозапослених.
“Имаћемо компанију са више од 1.600 запослених, која пружа различите услуге на глобалном нивоу. Уз ову инвестицију, Београд ће постати нека врста развојног центра те фирме”.
Н1, 31. 3. 2015. године
Будући да компанија НЦР није имала ни уговорну обавезу да до краја 2014. године запосли чак 2.000 радника, од премијера Вучића покушали смо да сазнамо на основу чега је тврдио да ће та фирма запослити толики број људи. Међутим, на наша питања из кабинета председника Владе Србије нисмо добили одговор. И од компаније НЦР смо затражили тумачење обећања тадашњег потпредседника Владе, као и тачне податке о добијеним субвенцијама, међутим није нам одговорено.
Зато изјаву премијера Србије оцењујујемо као неиспуњено обећање.
Према недавно објављеним подацима Министарства привреде, у протеклој деценији је за 273 уговора о улагању, држава доделила 302 милиона евра субвенција. Бројни економски стручњаци и привредници имали су доста замерки на политику субвенционисања која се у нашој земљи спроводи више од 10 година.
Економиста Мирослав Прокопијевић каже да је узимање пореског новца и његово давање странцима за подстицаје “бацање пара”, јер посао није добило много људи, а показало се у претходном периоду да је било честих злоупотреба.
“Ово је начин на који сиромашне пореске платише из Србије помажу богате власнике светских компанија”, закључује Прокопијевић.
Званичници обећавају да ће се ова ситуација променити усвајањем Закона о накнадама којим ће се регулисати давање субвенција инвеститорима. Како је недавно рекао помоћник министра привреде Душан Пурић, новим законом увешће се више контроле.
“Очекујемо прво да нема више злоупотреба, да постоје јасна правила како се добијају паре из буџета, како се троше, контролишу, где ће сваки инвеститор знати чиме може да располаже”, рекао је Пирић.
РТС, 19. 9. 2015. године
Да држава ипак не планира да прави велике промене у овој области потврђује и недавни оквирни уговор са кинеском компанијом “Меита”. Како је Истиномер недавно писао, за једно новоотворено радно место у овој компанији држава ће дати чак 27.000 евра.
Истиномер.рс
фото: Бета
Сумњам да до добијају стране компаније, већа је вероватноћа да су то наше “стране” компаније и да “наши странци узимају те паре!