Разлог за спори привредни опоравак Србије је, по речима ПРФЕСОРА Љубодрага САВИЋА, то што још није утврђен прави модел развоја и што освајање власти углавном води прерасподели политичке моћи, али и богатства, док највећи део народа нема нарочите користи од тих политичких промена
* Друштвени амбијент се кроји – упозорио је Савић – према мери и потребама дела политичке, пословне и интелектуалне елите. То има за последицу неприхватљиво високу и веома штетну поларизацију друштва. На једној страни се налази мања група екстремно богатих и врло моћних појединаца, док је на другој већина сиромашних и обесправљених грађана
ПРОФЕСОР Економског факултета у Београду Љубодраг Савић оценио је да је очекивано овогодишње повећање бруто домаћег производа (БДП) у Србији од 0,5 одсто пре разлог за бригу него за славље јер је он и даље за трећину нижи него 1990. године.
„Премијеров оптимизам је разумљив, али од овог симболичног повећања БДП-а грађани неће осетити бољитак. Напротив, четвртина становника Србије, која се налази у ризику од сиромаштва, и ове и наредних година једва ће саставити крај са крајем“, казао је Савић у интервују за Магазин Бизнис.
Разлог за спори привредни опоравак Србије је, по његовим речима, то што још није утврђен прави модел развоја и што освајање власти углавном води прерасподели политичке моћи, али и богатства, док највећи део народа нема нарочите користи од тих политичких промена.
„Друштвени амбијент се кроји према мери и потребама дела политичке, пословне и интелектуалне елите. То има за последицу неприхватљиво високу и веома штетну поларизацију друштва. На једној страни се налази мања група екстремно богатих и врло моћних појединаца, док је на другој већина сиромашних и обесправљених грађана“, упозорио је Савић.
На питање – шта је потребно урадити да привреда Србије достигне пожељне стопе раста од пет или шест одсто – он је казао да најпре треба „очистити земљу од лопова и невероватно високе корупције која је захватила и најситније поре друштва“.
Говорећи о кашњењу у реформи јавних предузећа, Савић је истакао да је један од разлога отпор руководстава тих предузећа, њихових синдикалних првака и дела радника, који знају да би то за њих значило губитак бројних привилегија.
„Ни став Владе није до краја једнозначан и искрен, јер владајуће партије имају огромну корист од оваквих јавних предузећа. Она су место за запослење партијских активиста и истакнутих партијских кадрова који обезбеђују послове за чланове партија, из којих се финансирају и неке страначке активности“, оценио је Савић.
По његовим речима, најава повећања плата у јавном сектору и пензија „има искључиво политичку тежину“.
„Ако се и деси корекција, то за већину и неће бити повећање, већ делимично враћање онога што је раније неправедно узето. Садашња власт има невероватно удобну позицију, да јој уопште нису потребни избори, а поготово да постизање бољих резултата на евентуалним будућим изборима обезбеђује скромним повећањем плата и пензија“, указао је Савић.
Коментаришући избегавање Владе Србије да објави уговоре са инвеститорима из иностранства, он је казао да у демократској и цивилизованој земљи ничији интереси не могу бити изнад интереса грађана и да не постоји ниједан разуман разлог да се садржаји уговора не објаве.
Бета
фото: Медија центар
Нема спаса србима док се не окрену Богу,све друго је ….ђавољи избор.
То сви ми знамо, једнино незнамо како то да постигнемо. Господине Савићу ако није неумесно да нам дате одговор на то питање јер би то покренуло ствари са мртве тачке. позз. ДРАГАНершковић
Narode, znamo sta nam je ciniti!Ulica i borimo se protiv lopovluka,raznih uterivaca dugova,petokolonasa!!!Sada, za koji dan na skupstini ce glasati o zio-zakon o izvrsenju i obezbedjenju!Ustanimo svi iz ove letargije, na ulice i kazimo bagri NE!!!