Руски министар одбране Сергеј Шојгу изјавио је да је руска војска разрадила нови план ваздушне операције против терористичке организације Исламска држава у Сирији, који подразумева нападе са територије Русије авионима далеког домета.
Он је прецизирао да је руска авијација извршила масовни ваздушни напад по позицијама терориста у Сирији уништивши 140 објеката.
„Број напада је дуплиран што нам даје могућност да спроводимо масовне нападе по позицијама терориста“, рекао је Шојгу.
Према речима Шојгуа, руска авијација за гађање терористичких циљева почела је да користи и стратешке бомбардере Ту-160, Ту-95МС и Ту-22.
Са друге стране, руска авијација биће појачана са додатних 37 авиона међу којима су и Су-34 и Су-27, изјавио је начелник Генералштаба Русије Валериј Герасимов.
Он је прецизирао да ће бити коришчено 25 авиона далеког домета, осам бомбардера Су-34 и четири ловца Су-27.
Герасимов је такође рекао да надгледање територије Сирије се врши преко 10 сателита, док је за осигуравање безбедности авио-базе задужен крузер „Москва“ који је позициониран у Средоземном мору.
Гађано мноштво циљева ИД
Руски бомбардери гађали су циљеве терориста у провинцијама Дејр ел Зор као и у облизини града Рака, који се сматра центром самопроглашене Исламске државе.
Шојгу је прецизирао да су у нападима коришчене и крстареће ракете. „Испаљено је 34 ракете по циљевима терориста“, рекао је он и додао да се бомбардовање врши по унапред одабраним циљевима.
Бомбардовање терориста и даље траје на истоку Сирије, а тренутно су у ваздуху бомбардери далеког домета Ту-22М3.
Упоредо са ваздушним нападима руске авијације, сиријска војска успела је да ослободи од терориста 40 насељених места и наставља са копненим нападима у близини града Палмира.
Русија ће интензивирати нападе на терористе у Сирији
Руски војни аналитичари сложни су да ће Русија, након што је истрага показала да су терористи одговорни за авионску несрећу изнад Синајског полуострва када је погинуло 224 људи, сигурно повећати мере безбедности, али и појачати ваздушне нападе на положаје терориста у Сирији.
Председник Међународне контратерористичке асоцијације Јосиф Линдер каже да ће Русија повећати мере безбедности ваздушног саобраћаја, али и контролу на државним границама.
„Већина руских грађана неће ни приметити да су појачане мере за спречавање могућих терористичких напада, јер људи који су за то задужени, неће бити приметни”, истиче Линдер.
Он додаје да ће Русија контролу на државним границама појачети посебно када је реч о странцима који долазе са Блиског истока.
„Ригорозне мере су предвиђене за оне који покушају да илегално уђу на територију РФ, било да је реч о мигрантим, било о избеглицама”, закључује он..
Војни аналитичар Виктор Литовкин каже да ће Русија повећати број борбених налета и удара на базе терориста, њихове руте снабдевања и километарске колоне цистерни које превозе нафту.
Према његовим речима, не треба само спречити злочине исламиста, већ им онемогућити да зарађују од продаје нафте, с обзиром да на тај начин милитанти ИД добијају новац за набавке оружја и врбовање нових присталица.
„Рат против ИД има цивилизацијски значај, јер се екстремисти не боре против Асада, него против хришћанске цивилизације”, сматра он.
Спутник