Видео блог

О Милану Ракићу и Орбановој обрнутој транзицији (видео)

Орбаномија – или може ли се живети без ММФ-а?

Када је пре пет година Европска унија препоручила Мађарској да настави са строгим мерама штедње, тадашњи и садашњи премијер Виктор Орбан рекао је одлучно “не” и замолио представнике Међународног монетарног фонда да напусте земљу. Уместо штедње, жестоко је опорезовао банке, енергетски сектор, телекомуникационе компаније, трговинске ланце, секторе који су били углавном у страном власништву.

[youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=YAxuz-3vDMY”]

У наредних пет година, Орбан је спроводио неортодоксну економску политику коју на Западу зову Орбаномија. Држава се вратила на тржиште, а циљ је био да што више кључних сектора буде у мађарским рукама. После пет година, незапосленост у Мађарској је званично 6,4 одсто, буџетски дефицит је испод 3 одсто, што је недосањан сан за многе европске државе, а Орбан је на себи својствен начин решио проблем кредита у швајцарским францима. Са друге стране, Мађарска има највишу стопу ПДВ-а у Европи, а дуг земље је 76 одсто бруто домаћег производа. Орбан се окреће Русима са којима ће градити нове нуклеарне реакторе, а богатим инвеститорима са истока омогућио је да куповином државних хартија од вредности могу слободно да се шетају по зони Шенгена.

Екипа Око магазина у Будимпешти је покушала да добије одговоре на питања може ли се живети без ММФ-а, да ли Орбаномија функционише и која је највећа претња неортодоксном мађарском економском моделу.

Уредник емисије: Горислав Папић

РТС

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!