Најновије истраживање показује да су наши грађани потпуно овладали технологијом. Сваког дана уз компјутер 2,2 милиона, а при мобилном 4,8 милиона људи
ВИШЕ од трећине нације ниједном у животу није укључило компјутер, показало је најновије истраживање Републичког завода за статистику. Мада преко половине грађана Србије има рачунар (55,2 одсто), огроман је проценат и оних који га немају и не умеју да га користе – 38,9 одсто.
Ипак, од савремених технологија, у просечном српском домаћинству и даље је најзаступљенији телевизор. Њега има више од 92 одсто домаћинстава или појединаца старијих од 16 година. Али све је више и мобилних телефона, лаптопа и коришћења кабловске мреже.
Чак 83,9 одсто грађана има мобилни, њих 44,5 одсто кабловску, а 21,4 одсто лаптоп, што је за пуних 10 одсто више него пре две године.
Сваког дана мобилни користи више од 4,8 милиона људи! Од њега се не одваја чак 99 одсто девојака и 98 одсто младића између 16 и 24. Све чешће га користе и старији од 55, а интересантно је да га у најстаријој популацији мушкарци за пет одсто више користе него даме.
ЧЕТВРТИНА ВИШЕ НЕГО ПРЕ ПЕТ ГОДИНА
ИСТРАЖИВАЊЕ РЗЗС показује и да 98,7 одсто предузећа користи компјутер у пословању, а 87,4 одсто њих служи се сервисима јавне управе. Ово је огроман помак, јер су цифре за чак четвртину више него пре пет година.
Највише рачунара има у Београду (66,2 одсто), док у централној Србији проценат не достиже ни половину домаћинстава. Ипак, како констатују у Републичком заводу за статистику, јаз између града и села се ове године смањио, па је коришћење компјутера у граду у односу на лане порасло за 2,2 одсто, а на селу дупло више.
Највише компјутера имају домаћинства са приходима од 600 и више евра (чак 89,8 одсто тих породица), за разлику од оних који месечно кући донесу мање од 300 евра. Компјутер има тек нешто више од трећине њих.
Више од 2,5 милиона грађана користи рачунар сваког дана, а интернет више од 2,1 милион! Они најчешће траже информације о роби и услугама, шаљу и примају електронску пошту, читају онлајн новине, играју игрице, скидају слике, музику, филмове… Ипак, само једна трећина користи могућност електронских сервиса јавне управе. Они који то раде махом су заинтересовани за информације са вебсајтова државних институција, “скидају” формуларе, шаљу попуњене обрасце…
Младе занима нешто сасвим друго. Око 92 одсто популације између 16 и 24 има налог на друштвеним мрежама “Фејсбук” и “Твитер”.
Истраживање показује и да се број оних који су користили компјутер у последња три месеца повећао за више од 50.000 у односу на прошлу годину. Насупрот томе, у земљи контраста, скоро половина, односно 48,4 одсто, испитаника никада није користила глобалну мрежу. Компјутер највише користе студенти, а нешто чешће га употребљавају мушкарци него жене.
Новости