Компанија Ериксон представила је пето издање свог годишњег извештаја о трендовима – 10 кључних трендова у 2016.
Овогодишњи извештај показује да корисници верују да ће коришћење вештачке интелигенције ускоро омогућити интеракцију са објектима.
“Овај годишњи извештај је увек интересантан зато што указује на будуће трендове и промене потреба корисника. Веома интересантан тренд, из овогодишњег истраживања, су нови начини интеракција са предметима које корисници траже кроз примену вештачке интелигенције и виртуелне стварности”, објашњава Милена Матић, менаџер за стратегију, маркетинг и комуникације у компанији Ерицссон.
Ерицссон Kонсумер Лаб истраживање је спровео у 24 земље, у 10 највећих светских градова.
10 трендова у 2016. су:
1. Утицај умрежавања на стил живота. Четири од пет људи уочава бенефите, који произилазе од раста коришћења онлине сервиса, од стране све већег броја корисника. На глобалном нивоу, један од три корисника већ учествује у разним облицима „заједничке“ (схаред) економије.
2. Тинејџери – „Стриминг генерација“. Тинејџери дневно гледају више видео садржаја на YоуТубу него остале старосне групе. Четрдесет шест процената особа од 16 до 19 година проведе дневно сат или више времена на YоуТубе мрежи.
3. Вештачка интелигенција мења начин интеракције. Вештачка интелигенција омогући ће интеракцију са објектима без употребе екрана паметног телефона.
4. Виртуелно постаје реално. Потрошачи желе виртуелну технологију за свакодневне активности, као што су гледање спорта или коришћење видео позива. Чак 44 одсто жели да, коришћењем 3Д штампача, одштампа сопствену храну.
5. Нов концепт паметних кућа. 55 одсто власника паметних телефона верује да би материјал, који се користе за изградњу кућа, у наредних пет година могао да садржи сензоре за праћење појава као што су цурење цеви, проблеми са електро-инсталацијама или појава буђи. Као резултат овога, може да се јави потреба да се концепт паметних кућа испочетка осмисли на потпуно новим основама.
6. Паметни путници. Путници желе да паметно искористе своје време и не желе да се осећају као пасивни објекти у транзиту. 86 одсто испитаника би користило персонализоване услуге јавног превоза, под условом да су доступне.
7. Друштвене мреже у ванредним ситуацијама. Друштвене мреже би могле да постану примарни начин за контактирање хитних служби. Шест од десет корисника је заинтересовано за апликације које би им понудиле информације у ургентним или ванредним ситуацијама.
8. Сензори на телу. Унутрашњи сензори који прате здравствено стање у нашим телима могу постати нови “wаераблес“, односно гаџети које носимо на себи. Осам од десет испитаника жели да користи технологије за побољшање перцепције и когнитивних способности као што су вид, меморија и слух.
9. Хакерски напади и даље присутни. Већина корисника паметних телефона верује да ће хаковање и вируси и даље представљати проблем. Као позитивна нуспојава, један од пет корисника истакао је да има веће поверење у организацију/компанију која је била мета хакера и затим решила овај проблем.
10. Онлине узбуњивачи. Корисници размењују више информација него икад, и верују да то повећава њихов утицај на друштво. Више од трећине испитаника верује да јавно публиковање корумпираности неке компаније производи већи ефекат него одлазак у полицију.
БИФ