БЕОГРАД – Лидер покрета „Доста је било“ и бивши министар привреде Саша Радуловић тврди да је градоначелник Београда Синиша Мали, у време док је био саветник првог потпредседника Владе Александра Вучића, штитио недавно ухапшеног власника „Беохемије“ Жељка Жунића. Како се наводи у кривичној пријави коју је тим поводом поднео покрет „Доста је било“, Мали је свој тадашњи положај и утицај искористио да нареди директорки Фонда за развој Слађани Бацковић да с рачуна „Беохемије“ скине блокаду од 17 милиона динара.
Жунић је, иначе, ухапшен у недавној великој полицијској акцији „Резач“ због сумње да је злоупотребама оштетио Алфа банку и Војвођанску банку у корист „Беохемије“.
Пријава против Малог поднета је 30. децембра прошле године Специјалном тужилаштву за организовани криминал. Образложена је сумњама да је Мали током 2013. године радио у корист приватних компанија, злоупотребио положај и политички утицај над државним институцијама и банкама под државном контролом.
Банке блокирале рачуне
Наиме, у септембру 2013. „Беохемија“ је због неликвидности започела финансијско реструктурирање. У оквиру тога, 21. октобра одржан је састанак „Беохемије“ са државним повериоцима, на којем је био и Мали, што је наведено и у извештају Управе криминалистичке полиције. Дан касније уследио је и сусрет с приватним повериоцима, а у оба наврата договорено је да се рачуни „Беохемије“ не блокирају. Фонд је 22. октобра требало да наплати меницу коју је пустио пет дана раније, а Мали је, како је Бацковићева сама потврдила, тог дана усмено затражио од ње да одустане од тога.
– Фонд је дана 22. 10. 2013. године повукао менице АА9124606 на износ од 10 милиона динара и АА9124614 на износ од седам милиона динара према договору саветника првог потпредседника Малог и директорке Фонда уз образложење да се покреће поступак за финансијско реструктурирање и да Фонд као државна институција не би требало да први изврши блокаду рачуна и тиме повуче остале повериоце да активирају своје инструменте обезбеђења, што би угрозило план финансијског реструктурирања представљен на састанку 22. 10. 2013. године – стоји у документу Фонда, који је и Бацковићева потписала.
Ипак, 23. октобра рачун „Беохемије“ блокирале су банке, а после тога и Фонд за развој.
Радуловић каже да Мали није имао никаквог законског или формалног основа да издаје наређења Фонду, нити да учествује у договорима са осталим повериоцима и наговара их да одустану од принудне наплате.
– Он је то радио у корист приватне компаније и са политички утицајне позиције. Само „Беохемија“ је од тога имала користи, а држава штету. Издавао је налоге директорки Фонда да повуче менице, тајно, без консултација са надлежним Министарством привреде – каже Радуловић.
Радуловић је, иначе, и као министар привреде због овог поднео кривичну пријаву против Малог, али ју је тужилаштво одбацило.
Случај заташкан
Он каже да се из одговора тужилаштва јасно види да је истрага урађена тако да се заташка случај.
– Никада није саслушан ни Мали ни недавно ухапшени Жељко Жунић из „Беохемије“, нити је утврђено на основу којих овлашћења се Мали договарао и издавао налоге Бацковићки да повуче менице, тајно, без консултација с Министарством привреде – каже Радуловић.
Синиша Мали јуче није одговарао на телефонске поруке Курира.
Озбиљно кривично дело
ЗА ТРГОВИНУ УТИЦАЈЕМ ДО ОСАМ ГОДИНА ЗАТВОРА
За трговину утицајем, за коју из покрета „Доста је било“ оптужују Синишу Малог, кривични закон предвиђа да се гоњење предузима по службеној дужности. За ово дело закон предвиђа казну затвором до осам година.
Озбиљно кривично дело
ЗА ТРГОВИНУ УТИЦАЈЕМ ДО ОСАМ ГОДИНА ЗАТВОРА
За трговину утицајем, за коју из покрета „Доста је било“ оптужују Синишу Малог, кривични закон предвиђа да се гоњење предузима по службеној дужности. За ово дело закон предвиђа казну затвором до осам година.
Курир
Фото: Небојша Мандић,Фото: Фонет