Србија

Пожаревац три месеца без воде

Пожаревац – Данас се навршило три месеца откако Пожаревљани не пију градску воду, јер је због прекомерне концентрације нитрата проглашена неисправном за пиће и припрему хране. Препорука Завода за јавно здравље је још на снази, а проблем који датира од 13. октобра прошле године само је премошћен.

Узалуд су се Пожаревљани надали да ће доласком нове године из кућних славина потећи здрава вода и да је на помолу крај мукотрпног „дружења“ са цистернама, бидонима и флашираном водом. Сва је прилика, мораће да се стрпе до средине идуће недеље када се очекују резултати најновије анализе, након што су предузете мере за смањење концентрације нитрата.

Вода „дави” политику
Пијаћа вода у Пожаревцу редовна је тема политичких препуцавања. Актуелна власт оптужује претходну да јој фабрика воде није била приоритет, упркос сличним проблемима у водоснабдевању које је град имао током 2006. Међутим, и актуелни коалициони партнери, СНС и СПС, у сусрет локалним изборима неретко се међусобно кошкају због несташице воде.

– Нитрати су пали на 47 милиграма по литру, а до 50 је граница, међутим још чекамо анализе. Коначну реч даће републички санитарни инспектор, који је и увео забрану употребе воде – каже за „Политику” Саша Ваљаревић, директор ЈКП „Водовод и канализација”.

Као привремено решење постављен је цевовод дуг 3,2 километра, од вештачког језера на Београдском путу до главног изворишта Кључ, где је вода неисправна. Надлежни сматрају да је, осим септичких јама из околних села, и дуготрајна суша довела до пада водостаја Велике Мораве, али и неконтролисана експлоатација шљунка из те реке.

Баш зато, за двадесетак шљункара које годинама ваде шљунак из Велике Мораве у приобалном појасу дугом 20 километара, ових дана означен је крај експлоатације, све до 2020. године, одлучило је Министарство пољопривреде и заштите животне средине. Ова мера изречена је на основу стручне анализе Института за водопривреду „Јарослав Черни” којом се доказује штетни утицај експлоатације шљунка и песка на речни водостај и квалитет воде са изворишта.

– То је добар потез, али нама је највеће ефекте дало наливање из цевовода и два додатна бунара. За месец дана препумпали смо 500.000 кубика воде из вештачког језера и водозахватом из Мораве. Киша и снег су подигли ниво реке, али само један метар, што није довољно – објашњава Ваљаревић. 

Пресели им празници

Од 13. октобра грађани се водом за пиће снабдевају из девет цистерни које круже градом. Током празника мраз је ледио воду у цистернама, па је Пожаревљанима пресело празновање. Алтернативно решење били су ПВЦ резервоари који су смештени по школама и у Црвеном крсту.

Да ли ће наведене мере допринети стабилном водоснабдевању Пожаревца, питали смо Ваљаревића, с обзиром на то да нису трајног карактера.

– За један период хоће. Наша максимална производња воде је 220 литара у секунди, а кад дође лето и већа потрошња, недостаје нам још 60 литара из неких других извора. Рачунамо на извориште Меминац, где планирамо пројекат реверсне осмозе, вредан око 100 милиона динара. Тако бисмо добили још педесетак литара по секунди, а ако то не решимо бићемо у великом проблему на лето – сматра директор „Водовода и канализације“.

Према његовим речима, у фебруару следи тендер за извођача радова, а ако све буде текло по плану, за шест месеци реконструкција ће бити приведена крају. У супротном, Пожаревљане чекају рестрикције воде, поготово оне који живе у вишим зонама града.

Трајно решење проблема једино је изградња фабрике воде. За њу постоји идејни пројекат, али не и 6,5 милиона евра, колико је неопходно за то постројење.

Оливера Милошевић, Политика

Фото О. Милошевић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!