Владајућа коалиција у Србији, бар на први поглед, у овом тренутку није имала ниједан ваљани политички разлог за расписивање ванредних парламентарних избора. Ипак, премијер Вучић одлучио се управо за то. Зашто?
Више него солидна већина у парламенту, прилично безопасна опозиција и сва истраживања јавног мњења која показују и даље висок рејтинг владајуће Српске напредне странке (СНС). И поред тога, председник владе Александар Вучић донео је одлуку да се распишу ванредни парламентарни избори, поред локалних и покрајинских који се по плану одржавају ове године. Парламентарни избори ће се највероватније објединити са локалним и покрајинским и тако сви бити одржати истог дана. Временски оквир у којем би требало да се иначе одрже локални и покрајински избори је између 22. априла и 22. маја, а београдски медији спекулишу да ће највероватнији термин избора бити 24. април.
Нови избори – нова обећања
Званични разлози који су наведени за расписивање ванредних избора су нелогични, неозбиљни, нерационални, а у великој мери и увредљиви за здрав разум обичних грађана, оцењује за ДЊ политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић. „Дакле, причати о некој драматичној атмосфери у ситуацији када имате апсолутну већину у парламенту, која може да изгласа да је дан ноћ, или шта јој падне на памет, прилично је бесмислено. С друге стране, ни на улици немате неке покрете маса, где се десетине или стотине хиљада људи ваљају улицама, или штрајкове који паралишу земљу“.
У суштини, на ванредне изборе се иде због тога што морају бити одржани локални и покрајински избори, а процена је да СНС не стоји баш најбоље у већим градовима и у покрајини Војводина, сматра Вукадиновић. „Тако ће због националне кампање те локалне и покрајинске теме отићи у други план и вероватно се у штабу СНС стога процењује да би тек заједно са парламентарним изборима успели да понове, или можда и надмаше, резултате избора 2014. године. Други разлог јесте што поједина неиспуњена обећања власти стижу на наплату и нема бољег начина да се заборави на обећања него да изађете на изборе и поново кренете у нови циклус обећања са новим роковима“.
Вешто продужавање мандата
О власти Александра Вучића можете мислити шта хоћете, али се не може порећи да је он одличан политички тактичар, истиче за ДВ Зоран Стојиљковић, професор Факултета политичких наука. „Иза одлуке о изборима стоји прорачун да је ово оптималан тренутак за још један изборни круг и да се на тај начин добију још две додатне године мандата, што би значило владавину до симболичне 2020. године. Јер, с обзиром да нас не очекује неки даљи привредни опоравак и да следе даља отпуштања у јавном сектору и државној управи, тешко да ће се овакве околности поновити. Александар Вучић сада рачуна да је оптималан тренутак да се прикупе ресурси, да се искористи позиција владајуће странке и у односу на медије, и у односу на новац који се може добити за кампању, и да се на крају понови добар изборни резултат“.
Резултат зависи од излазности
Зоран Стојиљковић мисли да неких нарочитих померања у изборним резултатима неће бити. „Расписивање избора у року од неких три месеца онемогућава да се појави нека политичка формација која би била слична, рецимо, формацији политике чистих руку у региону и шире, чији је последњи пример ‘Мост’ у Хрватској. Дакле, нема шансе да неко сада за два месеца заблиста и дође на неких 15-20 процената подршке. Са друге стране, опозиција не даје никакве гаранције да је довољно научила, и да је потребно да се удружи у онолико изборних колона које јој обезбеђују прескакање изборног цензуса. Али, мислим да ће до тога ипак доћи, јер се ради буквално о њиховом политичком преживљавању. Резултати избора ће значајно зависити и од излазности на изборе, напомиње Стојиљковић. Што мања излазност, уз дисциплинованије бирачко тело, то ће бити бољи резултат за СНС. Што већа излазност и мобилизација друге стране, то ће ствари бити неизвесније. Најлошији резултат за СНС ће, како сада ствари стоје, бити ако опет буду морали да узму некога у коалицију“.
Балкан воли политичке драме
Упркос најновијим збивањима на Косову и у региону, Балкан ипак није поново „буре барута“. Истовремено, грађани су све нестрпљивији, оцењује за ДЊ представник немачког Министарства спољних послова Ернст Рајхел. (16.01.2016)
Невидљиве реформе
Премијер Вучић је као један од разлога за ванредне изборе навео и негативну атмосферу у друштву, али Ђорђе Вукадиновић сматра да је то неозбиљно објашњење: „То значи да ако неко нешто негде напише, неки блогер, или сатиричар, или вам неко звижди на утакмици, ви то онда прогласите за негативну и деструктивну атмосферу у којој не можете да радите. На тај начин и с таквим објашњењем бисмо могли на изборе да идемо сваког месеца или сваке недеље. Мислим да је то алиби, као да се тражио неки изговор, јер ова власт и сам премијер најбоље функционишу у тој некој предизборној атмосфери. Што се тиче неке опасности од кочења реформи, на коју многи упозоравају, ја је не видим јер не видим ни реформе; оно што видим је само једна политичка и финансијска гарнитура која постепено преузима све полуге моћи у држави“, напомиње Вукадиновић.
Недемократска атмосфера за изборе?
Искрено се прибојавам шта нас чека на овим изборима, упозорава Ђорђе Вукадиновић, јер се у протеклих пар година показало да се борба и за неку месну заједницу претварала у мали грађански рат, а могу мислити шта ће се сада дешавати када је улог далеко већи. „Оно што додатно брине у тој ситуацији јесте врло провидна намера последњих дана да се што боље испеглају односи са Западом. Зато је и било мање-више усиљених, и на први поглед ничим изазваних, демонстрација лојалности европском путу, као да се тиме од стране власти хтела добити бланко-дозвола да се на Западу мало затворе очи и мало прогледа кроз прсте за све оно што ће се дешавати у кампањи наредних месеци. А све то вероватно неће бити баш превише у складу са прокламованим принципима демократског изборног процеса и поштовања људских права и политичких противника“.
Датум 18.01.2016
Аутор Ивица Петровић, Београд
Дојче Веле