Срђан Бабић, Ђинђићев телохранитељ ослобођен из затвора у Либији, важан је сведок на суђењу припадницима ЈСО који се терете за оружану побуну. Његов исказ очекује се у наредних неколико месеци, а како netvesti.rs сазнају, он треба да оповргне наводе кључних сведока тужилаштва за организован и криминал, на основу којих је оптужница и подигнута.
Бабић је важан сведок јер су он у Милан Веруовић једини били са пемијером Зораном Ђинђићем у бази ЈСО у Кули, новембра 2001. године када су се целе ноћи водили разговори о превазилажењу проблема због којих су “црвене беретке” одбиле послушност ресорном министарству. Он треба да објасни шта се те ноћи причало, каква је атмосфера била, како се понашао премијер и челни људи ЈСО, да ли је било драматичних тренутака и уцена, или се причало уз вечеру спремљену у част премијеровог доласка. Одбрана оптужених Милорада Улемека Легије, Звездана Јовановића, Душана Маричића Гумара и још деветоро бивших припадника ЈСО Бабићевим сведочењем намерава да оповргне наводе лидера ЛДП Чедомира Јовановића који је на суду рекао да је заједно са премијером дошао у базу, да су их на уласку припадници јединице насилно оружјем раздвојили…
У Специјалном суду емитован је снимак безбедоносних камера тог доласка на коме се види да премијер долази само са Бабићем и Веруовићем, када му командант јединице предаје рапорт, а да Чеда долази пола сата касније и одлази у бифе.
Срђан Бабић примио је маја прошле године позив за сведочење у Специјалном суду, међутим, није се појавио јер су га у међувремену паравојне формације у Либији, где је радио обезбеђење објеката за страну компанију “Аргус”, ухапсиле и све до јануара ове године држале заробљеног у тешким условима. Разлози због којих је био ухапшен нису познати.
Бабић је био на лицу места у дворишту Владине зграде када је 12. марта 2003. године убијен премијер Србије Зоран Ђинђић.
Суђење за побуну ЈСО прекинуто је у самој завршници, у децембру 2015. године јер је председник већа Синиша Вучинић разрешен дужности судије Специјалног суда.
Занимљиво је то што је суђење прекинуто на дан кад су дошли да сведоче Милан Веруовић и главни оружар јединице, који је требало да објасни да ли је јединица задужила оружје којим се изводи побуна. А још важније, требало је да каже коју је пушку дужио Звездан Јовановић који је са Легијом и Маричићем осуђен на 40 година због атентата на Ђинђића. Према правоснажној пресуди, Звездан је из пушке “хеклер и кох” пуцао у премијера. Командни састав ЈСО блокирао је новембра 2001. године део аутопута Београд-Ниш, протествујући због тога што је јединица послата да ухапси браћу Бановић у Обреновцу, иако није био донет закон о сарадњи са хашким трибуналом.
Оптужница их терети да су извели оружану побуну и угрозили уставни поредак државе. Сведоци тужилаштва навели су и да је јединица изашла на улицу да демонстрира силу јер је тог дана Легија сведочио у Палати правде за злочин на Ибарској магистрали.
Од заточеног Легије, фрка домаћим политичарима, али и неким иностраним…..
Шта би било да се нађе на слободи?!