Европска комисија мораће да се консултује с америчким властима пре усвајања нових законских предлога, пише у документима о трговинским преговорима САД и ЕУ.
Како медији преносе, реч је о документима који су управо процурили у јавност.
ЕП губи суверенитет
Документе је објавила активистичка и истраживачка група Цорпорате Еуропе (ЦЕО), а у њима наводно пише да се преговорима око предложеног трансатланског трговинског и инвестиционог партнерства, познатијег под акронимом ТТИП, подразумева да ц́е Европска комисија у својим рукама имати сву моц́ одлучивања и да се парламентарци заправо ништа нец́е питати. Комисија ц́е тако имати овлашц́ења да одлучује у којим областима ц́е морати да затражи мишљење САД, што би значило да ц́е државе чланице ЕУ и Европски парламент бити прилично маргинализовани.
Овакве информације буде страх у редовима земаља чланица ЕУ јер би могле значити нови губитак суверенитета. С друге пак стране чланови Европске комисије тврде да ц́е управо овакав договор са САД-ом донети позитиван ефекат јер ц́е елиминисати део непотребне бирократије. У овом случају бирократија се односи на демократски изабране чланове Европског парламента, које се нец́е питати ни за каква допуштења.
У документу се наводи и у којој мери велике корпорације и групе могу утицати на развој регулаторне сарадње.
– Планови које разоткривају ови документи дац́е САД-у велику улогу, а ослабиц́е бриселско законодавство и Европски парламент – појашњавају из ЦЕО.
Портпарол Европске комисије овакве информације одбацује: “Ове оптужбе су неосноване и не одражавају предлог ЕУ за поједностављење правила за европске извознике. Текст регулаторне сарадње биц́е објављен ускоро па сви могу видети да је ова такозвана анализа потпуно нетачна, представља пристрасно мишљење о раду Европске комисије и игнорише стварност текстова Европске уније “.
Нове оптужбе за заташкавање
Ово није први пут да је ТТИП дошао под лупу јавности. У августу прошле године Европска комисија оптужена је за заташкавање након што је одбила да објави детаље разговора између њених званичника и дуванске индустрије у преговорима око ТТИП-а.
Документи који су објављени на захтев групе ЦЕО открили су како се извршно тело ЕУ састало и дописивало с лобистима из Бритиш амрикан тобако и Филип Мориса. Међутим, документи су открили и нешто друго. Готово сав садржај, укључујуц́и и имена службеника и дуванских лобиста, питања о којима се расправљало, па чак и датуми када су састанци одржани, био је преправљан. Документи се односе на текуће преговоре између ЕУ и САД-а везане уз ТТИП. Критичари кажу да ц́е овај споразум, који за циљ има смањити регулаторне препреке међународној трговини, омогуц́ити дуванским дивовима предузимање правних акција против Велике Британије и других европских влада које покушавају да пооштре законе о пушењу.
Документи који су тада изашли у јавност преправљени су до непрепознатљивости, готово све странице биле су потпуно црне. Објавила их је генерална секретарка Европске комисије у свом одговору на захтев групе ЦЕО за слободом информација.
Преговори са САД почели су још 2013., а Европска унија преговара о сличном споразуму и са Канадом. У Америци је овај споразум познат под скрац́еницом ТАФТА, а онај канадски назива се ЦЕТА
Овим се споразумом желе умањити или сасвим уклонити бирократске препреке за међусобну трговину и пословање САД и земаља Европске уније. ТТИП би, процењују преговарачи обе стране, требало да ЕУ донесе приход од додатних 150 милијарди долара годишње, а САД 120 милијарди долара. ТТИП би, угрубо речено, како и сами амерички званичници истичу, требало да уклони све препреке америчком извозу у ЕУ.
Званичницима се замера и што јавност није упозната с преговорима.
Вестионлине