Европска банка за обнову и развој (ЕБРД ) и даље је спремна да подржи приватизацију и комерцијализацију јавних предузећа у Србији, изјавио је директор ЕБРД у Србију Даниел Берг.
„Разговарали смо са Владом Србије о приватизацији Телекома и Аеродрома Никола Тесла. Постоје и друге компаније које би могле бити приватизоване, али Влада треба да буде реална када је реч о продајној цени и да такође има у виду и користи од дугорочног раста, који може да дође са бољим управљањем тим предузећима“, рекао је Берг за Магазин Бизнис.
Он је оценио да је Србија у последњих неколико година стабилизовала своју економију и да примена програма са Међународним монетарним фондом (ММФ), подржана структурним реформама, даје резултат.
„Структурне реформе које су у току, које укључују и смањење финансијског терета предузећа у државном власништву, доприносе и побољшању услова пословања за успех приватног сектора. Недавно побољшање рејтинга на листи о условима пословања указује на то да се иде у добром правцу. Све су то позитивни кораци у правом смеру“, рекао је Берг.
Како је истакао, Србија треба да настави да рационализује потрошњу јавног сектора, смањи висок ниво ненаплативих кредита и настави са реформама које могу да подрже раст приватног сектора.
ЕБРД је, подсетио је Берг, указала да фискална консолидација у Србији, подржана структурним мерама, даје резултате, али да неки ризици у погледу фискалне одрживости још постоје.
„Потребно је додатно прилагођавање како би се зауставио раст јавног дуга. То ће захтевати доследне и дуготрајне реформе јавног сектора, укључујући и државну управу, уз завршетак реструктурисања и приватизације предузећа у државном власништву која представљају терет за буџет. ЕБРД може да помогне у процесу приватизације и реструктурисања“, казао је Берг.
Он је рекао да ЕБРД има 25 одсто власништва у Комерцијалној банци и да заједно са другим акционарима ради на унапређењу управљања том банком и плану приватизације, планиране за 2017. годину.
ЕБРД је, како је додао, значајан кредитор Електропривреде Србије и заједно са Владом Србије и руководством те компаније ради на спровођењу плана њене реорганизације, а банка је „отворена да размотри и могућност постприватизационе модернизације и инвестирања у ПКБ и сличне компаније са одговарајућим стратешким инвеститорима“.
Берг је казао да решавање проблема високог нивоа ненаплативих кредита у Србији захтева уклањање регулаторних препрека и проналажење правих инвеститора.
„Унапређење судске праксе и повећање ефикасности судских процеса су веома важни како би банке и потенцијални купци лоших кредита знали које кораке могу да предузимају. Такође, већа регулаторна резервисања у банкарском сектору могу да охрабре банке да очисте своје билансе, а важно је и наћи инвеститоре који имају искуства у корпоративном реструктурисању и могу да опораве компаније које тренутно нису у стању да отплаћују кредите. У томе ЕБРД може доста да помогне“, рекао је Берг.
Бета
Posle ovih ni kamen na kamenu u Srbiji nece ostati!