Европска комисија затражила је од Србије да до краја године изједначи акцизе на домаћа жестока пића с акцизама на увозна пића, сазнаје „Блиц“.практично значи да би домаће ракије требало да поскупе за 192 динара. Наиме, садашња акциза на домаће „жестине“, која износи 124 динара за литар, мора да се повећа на 316 динара, колико се плаћа за литар увозног вискија.
Без ове мере не могу се отворити поглавља 16 и 29 у процесу преговора о придруживању Србије ЕУ, упозорили су европски званичници српску страну на састанку у Бриселу 1. фебруара. Наш извор близак ЕК тврди да је затражено да се ова аномалија што пре исправи, а рок који би могао да се толерише је крај године.
– Европска комисија упозорила је да акцизна политика у сектору жестоких алкохолних пића није у складу са стандардима ЕУ, јер они не дозвољавају да се домаћа алкохолна пића фаворизују у односу на увозна. Рок који су власти Србије имале да исправе ову аномалију био је крај јуна. Међутим, због избора им је време за изједначавање акциза продужено до краја године – објашњава наш саговорник.
Он наводи да је у извештају ЕК то један од најбитнијих закључака када је реч о поглављу 16, које се односи на порезе.
– Србија нема избора да смањује акцизе на увозни алкохол, јер би јој то смањило приходе у буџету. Зато ће се ићи на повећање акцизе, па ће тако она бити 316 динара и за српску ракију и за увозни виски – објашњава наш извор.
У Министарству финансија нису желели званично да коментаришу сазнања “Блица”, али незванично нам је потврђено да постоје примедбе око неких сегмената акцизне политике и да она мора да се усагласи са захтевима ЕУ.
– Још није дефинисан рок, али мораће да се мења износ акцизе на домаћа пића – кажу незванично у Министарству финансија.
Илегална продаја
Домаћи произвођачи ракија не одобравају овај потез и сматрају да би то довело до затварања многих погона за производњу.
– Ако се то деси, а има назнака да хоће, онда ће легални произвођачи прећи у илегалне. Због намета у последње две године из евиденције произвођача алкохола избрисано је 2.000 фирми. Ако се ова мера усвоји, држава мора да издвоји подстицаје за производњу домаћих ракија јер је то српски бренд у свету – каже Љубиша Зировић, произвођач ракије.
Блиц
I ja trazim da mi plata bude po evropskom standardu