Дефицит буџета Републике у прва четири месеца ове године износио је 13,1 милијарду динара, саопштило је Министарство финансија Србије.
Дефицит буџета Републике у прва четири месеца ове године износио је 13,1 милијарду динара..
Према широј дефиницији, наводе из министарства, која у расходе укључује и пројектне зајмове који нису део буџета али припадају нивоу Републике, дефицит у периоду јануара – април износи 22,6 милијарди.
У истом периоду, капитални расходи финансирани из пројектних зајмова већи су за 6,1 милијарду, у односу на исти период претходне године.
Само у априлу, остварени су приходи у износу од 85,9 милијарди динара, расходи су износили 90,1 милијарди, а дефицит 4,2 милијарде динара.
Порески приходи износили су 75,9 милијарди динара. Министарство подсећа да се у априлу уплаћују тромесечне обавезе по основу ПДВ-а тако да највећи део пореских прихода чини ова пореска категорија. По том основу је наплаћено 43,4 милијарде динара.
Приход од акциза износио је 19,9 милијарди динара и има растући тренд, пише у саопштењу, уз опаску да слабе ефекти формирања залиха акцизних производа и да се производња и увоз ових производа враћају у нормалан ток.
Преостали порески приходи су, како је наведено, наплаћени у складу са очекивањима. Непорески приходи остварени су у износу од 9,5 милијарди динара, а по основу донација је уплаћено 0,5 милијарди.
Највеће ставке на расходној страни били су расходи за запослене, трансфери организацијама обавезног социјалног осигурања (Фонд ПИО, РФЗО, НСЗ, фонд СОВО) и отплата камата.
На исплату плата запосленима утрошено је 18,8 милијарди. Трансфери ООСО износили су 20,8 милијарди, од чега је трансфер ПИО фонду износио 18,2 милијарде динара.
Исплата пољопривредних субвенција и подстицајних средстава за рециклирање највише су допринели расту субвенција, док је набавка обавезних резерви нафте главни фактор високих капиталних издатака у овом месецу.
Министарство финансија наводи да је на нивоу опште државе у прва четири месеца забележен дефицит износу од 26,7 милијарди динара.
Посматрано по нивоима опште државе, суфицит АП Војводина износио је 0,1 милијарду динара, а збирни суфицит локалних самоуправа 2,9 милијарди.
ПИО фонд је забележио дефицит у износу од 5,2 милијарди динара, с обзиром на значајан депозит из претходне године којим располаже.
Фонд СОВО је у дефициту од 0,3 милијарде, а Национална служба за запошљавање и РФЗО су забележили суфиците у износу од 0,5 и 3,7 милијарде динара, респективно.
Суфицит РФЗО је последица динамике исплата плата, објашњење је ресорног министарства, пошто се у јануару у здравству исплаћује само пола месечне зараде.
Државна предузећа надлежна за одржавање и изградњу путева, Путеви Србије и Коридори Србије, се у највећој мери финансирају из кредита, те је њихов укупан дефицит износио 5,7 милијарди динара.
Танјуг
То значи да ће Србија минимум да се задужи за нових 13,1 милијарду динара…