Набавка на лизинг половног „Ербаса 330-200″ од индијске авио компаније, део је једног ширег договора између „Ер Индије” и „Етихада”, у оквиру кога је арапска компанија уз помоћ мита за ситне паре купила пет „Боинга”, а обавезала се, за узврат, да некоме утрапи два „Ербаса” који се већ две године не користе.
Жртва је, као и обично, порески обвезник из Србије који ће наредних година морати да плаћа 12 милиона долара годишње за најам ових летелица.
На београдски аеродром „Никола Тесла” слетео је 11. маја 2016. „Ербас” који је дочекан уз невиђену медијску пажњу, као да се ради о ваздухоплову који смо ми сами произвели.
Поменути „Ербас” је на лизинг узет од „Ер Индије”, предузећа које је основала државна индијска компанија „Ер Индија ЛТД”. Произведен је 2007. године, када је и почео да лети, али је из саобраћаја повучен већ 2014. и од тада је био у неком хангару. „Ер Индија” има још једну летелицу истог типа, која је такође купљена 2007, а у „пензију” послата 2014.
„Ер Индиа” има више прекоокеанских летова, а поседује и две ћерке компаније које су, такође, авиопревозници. Разлог због кога су оба „Ербаса 330-200″ које је поседовала ова индијска компанија повучени из употребе, је тај што се ради о застарелој верзији, која није могла да се мери са далеко модернијим летилицама исте класе које производи „Боинг”, али и сам „Ербас”.
Годину дана пошто је поменути авион испорчен индијској националној компанији, „Ербас” је представио нову верзију истог модела, а 2012. је у производњу пуштена актуелна верзија, која кошта 229 милиона долара.
„Ер Србија” је у већинском власништву државе Србије, али мањински власник, „Етихад” из Уједињених Арапских Емирата, поставља менаџмент који одлучује које летилице и под којим условима ће бити преузете. До сада је „Ер Србија” узимала авионе из заоставштине некадашњег ЈАТ-а, као и оне које припадају „Етихаду” или некој његовој ћерки фирми. Сада је менаџмент одлучио да се летилица набави од „Ер Индије”, компаније са којом је „Етихад” пословао и у прошлости.
Наиме, „Етихад” је у 2013. од „Ер Индије” купио пет авиона „Боинг 777-200″ за укупну цену од само 336,5 милиона долара (једна летилица овог типа кошта око 300 милиона долара). Поменути авиони су такође у стању да обављају прекоокеанске летове и користили су се за линије између Индије и Сан Франциска у Сједињеним Америчким Државама, а сада лете између Дубаија и Лос Анђелеса.
Због чега менаџмент „Ер Србије”, који поставља арапски партнер, није од „Ер Индије” за петину цене купио „Ербас”, као што је „Етихад” учинио са пет „Боинга”, него се одлучио за неповољнију варијанту изнајмљивања по цени од шест милиона долара годишње по летилици?
Целокупни посао око набавке авиона био је спроведен потпуно нетранспарентно. Не зна се ни да ли је Дане Кондић, генерални директор „Ер Србије”, тражио и понуде од других компанија или је без поговора морао да прихвати понуду „Ер Индије”.
Индијска јавност је у лето 2014. критиковала продају „Боинга” „Етихаду”, сматрајући да је цена апсолутно прениска. Да би оправдали овај посао, менаџери „Ер Индије” су изјавили како је продаја извршена у оквиру ширег договора са „Етихадом” који је подразумевао и узимање летилица на лизинг. Очигледно је и лизинг два „Ербаса” „Ер Србији” део споразума који су индијски медији назвали скандалозним.
Управо на овом послу види се колико је по Србију неповољан уговор склопљен са „Етихадом”. Новцем из буџета, наиме, наша држава гарантује за извршење сваке обавезе коју, по наређењу из Абу Дабија, преузме менаџмент „Ер Србије”, па тако и за плаћање лизинга „Ер Индији”. Са друге стране, „Етихад” је обавезан само за плаћања у току важења уговора, који истиче 2018.
Пошто и само руководство „Ер Србије” признаје да ће линија Београд – Њујорк почети да се исплаћује тек за неких две године, питање на које нема одговора гласи: чиме је „Етихад” гарантовао да ће у случају да иступи из уговора платити половину до тада насталих губитака „Ер Србије”?
Како најављује Александар Вучић, „Ер Србија” је уговорила преузимање на лизинг и другог „Ербаса 330-200″ који има „Ер Индија”, а који треба да стигне до краја ове године.
Далеко од очију јавности Дане Кондић је потписао и уговор о куповини десет нових летилица типа „Ербас 320 нео”, који коштају између 98 и 107 милиона долара по комаду. Ови авиони биће испоручени између 2018. и 2020. године, а кредит за њихову набавку, у вредности од преко милијарду долара, отплаћиваће будуће генерације српских пореских обвезника.
Да подсетимо: петогодишњи уговор између Владе Србије и „Етихада” о подели „Ер Србије” истиче управо 2018, када треба да стигну први „Ербасеви 320 нео”.
Како је објављено 2013. на сајту „Ер Србије”, поменути нови „Ербасови” су од произвођача купљени преко „Етихада”, тако да ће Србија дуг отплаћивати арапској авио-компанији која је и кумовала овом послу.
Милан Маленовић,Таблоид