Хелм

Томислав Николић у Сарајеву: Морамо да молимо Бога да се ЕУ не распадне

Предсједник Србије Томислав Николић обратио се на предсједничком панелу у оквиру Самита 100 који се одржава у Сарајеву.

“Данас је у Европи тренд да се аплауз добије на еуроскептицизму. Морамо Бога молити да се ЕУ не распадне. Када бисмо хтјели, могли бисмо превазићи све проблеме. Криза ЕУ је вишеслојна и није само криза проширења”, казао је Николић, преноси Н1.

Додао је да се од раније осјети велика жеља Брисела “да буде главни град Европе”.

“Осјетила се велика жеља Брисела да буде главни град Европе. Сад ми раздвојено идемо у Европску унију и свако са њом има своје проблеме. Ништа Србији не значи да уђе ако не уђу сви остали сусједи”, додао је.

Казао је да све земље региона морају заједнички наступити на путу према ЕУ.

“Недостаје нам заједнички наступ пред ЕУ, да покажемо да сви желимо да будемо у ЕУ и сви заједно. Увијек неко хоће да нам стопира тај пут, а ултранационализам се развија у Европи јер је ЕУ у кризи”, казао је.

Николић је такођер казао да је помирење кључни појам и да Србија не жели у НАТО јер не жели рат.

“Гдје ћемо ако се поново посвађамо? Ја не желим у НАТО јер не желим да Србија икад више ратује, а мислите да онај ко уђе у НАТО неће ратовати?”.

Председник Србије Томислав Николић најавио је данас да ће сигурно ове године доћи у званичну посету Сарајеву, додајући да Србија жели свима да помогне у процесу приступања ЕУ.

Николић који учествује на Самиту 100 бизнис лидера југоисточне Европе који се одржава у Сарајеву рекао је за РТС да се из дискусија бизнис лидера чуло које политичке проблеме имају због лошијих или бољих односа између дрзава.

Наводећи да је код неких председника било и евроскептицизма који су због тога чак добијали и аплауз, Николић је истакао да је његова дискусија на Самиту била заснована на званичној српској политици и његовом расуђивању, а то је да бољу организацију од Европске уније немамо.

Каже и да постоји евидентна криза Европске уније која је почела још са кризом проширења, а која се проширила и на односе између самих чланица на схватању шта је ЕУ.

– Дошли смо у ситуацију да дрзаве понекад, када желе да запрете Европи, кажу организоваћемо референдум за излазак. Неки се томе радују. Ја се не радујем кризи ЕУ пошто не знам како ће после тога ићи и на шта би личила Европа – рекао је Николић додајући да је указао не неке проблеме “које смо међусобно створили”.

Он је истакао и да Србија жели да повуче све остале државе из бивше Југославије које нису чланице ЕУ, да не мора да их чека, већ да им помогне да стигну на ниво на коме се Србија налази.

– Брине нас заостајање у разговорима са Македонијом и Босном и Херцеговином – рекао је Николић.

Када је реч о разговору са председником Словеније Борутом Пахором, Николић је истакао да Словенија није себични члан ЕУ већ да жели да помогне осталима, а пре свега Србији.

Он је истакао да, за време мандата два председника, Словенија и Србија нису имали ниједан спор и несугласицу.

– Од како смо у мандату ниједан спор, несугласицу Словенија и Србија нису имале нити ће више имати без обзира ко то у име држава чини, што није случај са осталим државама – рекао је Николић.

Он је истакао да се бизнис лидери лакше договорају од политичара и да само од политичара траже да им се обезбеде услови у којима неће бити сметњи слободном протоку робе и капитала.

С тим у вези је рекао да би било добро да се на Самит 100 бизнис лидера југоисточне Европе позову и премијери, како би им се пренеле примедбе.

– „Што се тиче билатералне сарадње, понекад ми се чини да би да није ЕУ и жеље да будемо чланице Уније, лошије сарађивали и да је Европа та која својим правилима и некаквим својим притисцима на државе утиче да се између њих успоставе бољи односи и комуникација“, рекао је Николић за босанску телевизију БХТ.

Највећи проблем је, према његовим речима, нарастујући ултранационализам који се из Европе шири на Балкан, а којем не могу да се одупру ни уређеније државе, са развијеним законодавством и међуљуским односима.

– „Бојим се да неко од нас не крене тим путем и угрози оно што смо створили у последње две деценије“, упозорио је председник Србије.

Што се Србије тиче, он је нагласио да неће направити проблем ниједном свом суседу.

Понекад ће да одћутати, али не увек, јер има своју обавезу да се бори против напада. Србија је мултиетничка дзрзава и зна да има у окружењу матичне државе тих заједница. Србија никога не помера са њиховог пута, не гази, не жели да зауставља у развоју, док Србију, као што се види, неки желе да зауставе“, казао је Николић.

Он је изразио уверење да ће Србија подизати свој национални доходак, стандард живота грађана и свој углед који је већ сада на високој позицији, што, како је рекао, некима смета.

Панелом председника југоисточне Европе вечерас је завршен Самит 100 бизнис лидера региона, који је окупио представнике привреде из свих земаља западног Балкана.

На председничком панелу учествовали су председници свих земаља југоисточне Европе, изузев шефице хрватске државе Колинде Грабар-Китаровић, која ће се својим колегама у Сарајеву придружити, како је најављено, вечерас, како би сутра учествовала на Самиту “Брдо-Бриони”.

Танјуг, Ослобођење

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Функционално неписмен човек и Библија – КЊИГА!? Има он свог бога – Александра Вучића 🙂

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!