Готово 80 одсто флаширане воде из српских извора производе фабрике које су у рукама страних компанија.
Од око 300 изворишта, тек трећина, али најквалитетнијих и најбогатијих, користи се за пласман на тржиште, а с обзиром на то да је реч о стратешкој сировини, којом ће се у будућности мерити богатство нација, мало је учињено на заштити тог ресурса.
“Србија је у тишини продала изворишта воде без јавне расправе, без мишљења јавности и сагласности својих грађана. Наша земља није искористила шансу да кроз свој најбогатији природни ресурс државу претвори у стратешки важну и богату земљу. Тих 60 милиона евра остварених продајом није искоришћено да се реше проблеми са водоснабдевањем у нашим градовима”, каже за “Данас” економисткиња Нада Видовић.
Она је упозорила на нови корак који се припрема, а то је приватизација јавних водовода, чиме Србија у потпуности губи самосталност у располагању овим ресурсом.
Видовићева је подсетила да извором Власиначке Росе, која иначе држи готово 15 одсто српског тржишта флашираних вода, сада управља једна од највећих компанија и експлоататора водних ресурса широм света, компанија Кока-Кола.
“У фебруару 2005. године светске компаније Кока-Кола и Кока-Кола ХБЦ купиле су по цени од 21,5 милиона евра српску фабрику Власинка која производи минералну воду “Роса”. У том региону сада се прибојавају да следи несташица воде, и да ће Кока-Кола покушати да исцрпи што више може воде за што краће време, чиме ће оштетити равнотежу природних подземних резервоара, који често зависе један од другог. Кока-Кола је то исто већ урадила у Уганди”, тврди Видовићева.
Она указује да су стране фирме до изворишта воде долазиле и путем Београдске берзе, куповином акција пунионица воде, што је случај прехрамбене индустрије “Колинска” из Словеније, која је 2002. године прва стекла власништво над “Паланачким кисељаком” из Смедеревске Паланке, тако што је откупила контролни пакет акција на берзи.
Једна од најзначајних приватизација фабрика воде у Србији, истиче Видовићева, одиграла се 2004. године, кад је већински пакет акција српског Бренда “Књаз Милош” из Аранђеловца откупила Данубе Фоод Гроуп. Иначе, том фабриком која држи 24,36 одсто српског тржишта флашираних вода данас управља холандски Цлатес холдинг који је под контролом такође холандског Адриатиц БидЦо Б. В.
Друга по продаји, ББ Минаква, која држи 18,5 одсто тржишта, у власништву је Глобал Wатер инвестмент групе са Девичанских острва.
Видовићева додаје да су за 26,5 милиона евра Београдску индустрију пива, која експлоатише и флашира минералну воду, купили у јулу 2007. године литванска фирма Алита и шведска Унитед Нордиц Беверагес. Такође, у септембру 2008. године, за четири милиона евра држава је продала предузеће “Нова Слога” из Трстеника, које производи “Мивелу”, једну од најквалитетнијих домаћих вода чији је тржишни удео сада нешто изнад пет одсто. Купац “Мивеле” је београдски Фриком, чији је власник Агрокор, хрватског бизнисмена и према Форбсовој листи једног од најбогатијих људи на Балкану – Ивице Тодорића.
Да прича о експлоатацији воде није за власт угодна, сигнализира чињеница да од Министарства пољопривреде Данас ни после више од месец дана није могао да добије податке о томе колико држава наплаћује накнаду за експлоатацију тог добра, колико је појединачно задужење домаћих фабрика као и то које од њих и колико дугују по том основу. Због ћутања администрације Данас је поднео жалбу Поверенику за информације од јавног значаја.
021.рс, Данас
treba vucic da finacira dzeparac izgleda da mu nikolic malo daje
6 mesec je u 2016 a Batut jos nije objavio izvestaj o zdrastvenoj ispravnosti vode za 2015?Voda je tabu tema u Srbiji,tihi ubica!
Ljudi i deca koji su primorani na bunare na selima nemaju ni kontrolu ispravnosti vode,zarazicemo se
Navikli smo da sve silom vracamo u svoje ruke!Najjveci krivac je kupac kompanija zato sto je trebao da bude upoznat sa trenutnom okupacijom drzave srbije i njenih gradjana!Kupce,trebao si makar da zatrazis misljenje gradjana na referendumu a ne da dajes svoj novac bandi na vlasti koja uz pomocu medija dolazi na vlast!Pitaces se u vremenu koje sledi zasto nisi misleo na vreme!Sto je nase,nase je vec vekovima i to nema cenu,TO NIJE MOGUCE PRODATI ZA NOVAC!
Sami smo krivi,, ćutimo…… gde je narod kada se organizuju protesti? kada zakoni ćute, dolazi do anarije
A znate li ko prodao nase vode? Ruzica Djindjic. Proverite ako ne verujete
IZ TEKSTA PROIZILAZE NEPOBITNE CINJENICE – SVE NAVEDENE PRODAJE SU SPROVEDENE U PERIODU OD 2002-2008! KAKAV DALJI KOMENTAR JE POTREBAN?
PETOOKTOBARSKI STRUCNJACI, VRHUNSKI EKONOMISTI…..ONI STO INSISTIRAJU NA PAMETI, DIPLOMAMA, ZAKONITOSTI. TO JE BILA PAMET I STRUCNOST KOJI POKUSAVAJU DA REAFIRMISU. SVAKA CAST. CESTITAM TOJ PAMETI KOJA JE OJADILA SRBIJU I IMA HRABROSTI I OBRAZA DA SE UOPSTE VISE IKADA OGLASI.