Главна порука Пекинга током посете кинеског председника Си Ђинпинга биће да Кина поштује суверенитет и територијални интегритет Србије, вољу и избор српског народа и да се неће мешати у унутрашње ствари Србије. То је поводом предвиђеног Сијевог доласка у Београд од 17. до 19. јуна – што је прва посета кинеског председника Београду после више од тридесет година – изјавио амбасадор те земље у Београду Ли Манчанг. Он је приликом сусрета с новинарима, како преносе агенције, истакао да Кина жели да са Србијом настави економску сарадњу и додао да наша земља има водећу улогу у сарадњи Кине и 16 земаља централне и источне Европе у пројекту „Један појас, један пут”.
„Не видим да иједна земља која је сусед Србије има толико посета на високом нивоу са Кином, која ће с великим очекивањем пратити ову велику, значајну и историјску посету. У Београд је већ дошло доста кинеских новинара, а биће их око педесет”, казао је Ли. Осим о политичким односима две земље, додао је он, председник Си ће у разговору с највишим званичницима Србије разговарати и о билатералној сарадњи у осталим областима, коју је амбасадор Ли описао као „одличну”, наводећи примере моста на Дунаву, ауто-пута у изградњи, термоелектране „Костолац” и пројекте попут брзе пруге Београд–Будимпешта.
Томислав Николић ће уручити Си Ђинпингу Орден Републике Србије на великој огрлици
Инвестиције Кине у смедеревску железару, коју ће кинески председник такође обићи, Ли је назвао великим пројектом. „Наша компанија ’Хестил’ сматра да ће ’Железара Смедерево’ сигурно бити једна од најбољих компанија у Србији и већ је обећала да ће у наредних пет година директно инвестирати најмање 300 милиона долара”, навео је Ли. У међувремену, служба за сарадњу с медијима председника републике саопштила је детаље Сијеве посете. Он ће првог дана заједно с председником Томиславом Николићем, на чији позив и долази у нашу земљу, положити камен темељац за изградњу кинеског културног центра. Двојица председника ће такође открити споменик Конфучију и таблу новоименоване Конфучијеве улице и отворити Трга пријатељства Србије и Кине. Потом ће положити венце на споменик настрадалим службеницима амбасаде Кине у НАТО бомбардовању 1999. године.
„Другог дана посете одржаће се састанак председника Србије и председника НР Кине и билатерални састанак двеју делегација, након чега ће бити потписани међудржавни споразуми од изузетног значаја за Републику Србију”, наводи се у саопштењу. Томислав Николић ће истог дана Си Ђинпингу уручити Орден Републике Србије на великој огрлици, а после церемоније уручења, председник Кине ће се састати с председником владе Александром Вучићем и члановима делегација, као и председницом Народне скупштине Републике Србије Мајом Гојковић.
Очекује се потписивање око двадесет споразума и протокола о сарадњи Србије и Кине
Трећег дана, 19. јуна, Николић и Си посетиће „Железару Смедерево”, где ће им домаћин бити председник Владе Републике Србије Александар Вучић. Поједини медији пренели су да ће у Сијевој пратњи бити између 170 и 200 људи. Засад нема званичне потврде информација да ће по протоколу Николић и Си са супругама прошетати Калемегданом и да ће трећег дана, после посете железари, премијер Вучић приредити свечани ручак за двојицу шефова држава у вили Обреновића на брду Плавинац.
Оно што је извесно јесте потписивање око двадесет споразума и протокола о сарадњи две земље. То је пре два дана најавила потпредседница владе Зорана Михајловић, а пренео Танјуг, додајући да ће међу њима бити парафирана и изградња деонице Сурчин–Обреновац. Такође, према њеним речима, разговараће се и о наставку модернизације пруге Београд–Будимпешта, а биће споразума који се односе на индустријску зону и у области културе.
Аутор: Димитрије Буквић, Политика
фото: Ројтерс