Долазак председника Кине Си Ђинпинга у Србију, први после 32 године на тако високом нивоу, већ је добио квалификацију “историјски”. Богат програм тродневне посете кинеског председника, започете у петак поподне, иде у прилог таквој оцени, па не чуди што се и западни, али и руски медији детаљно баве доласком шефа моћне кинеске државе у малу балканску земљу.
Главна дилема тих анализа је зашто баш у Србију и какву геостратешку поруку Пекинг жели да пошаље тиме што ће њихов државни вођа чак три дана провести у земљи која ни по једном аспекту – територијалном, људском, привредном или политичком није упоредива са азијским џином?
– Кина се определила за експанзију на Запад, а Србија је на кинеској листи најпожељнијих европских партнера, и Кина је спремна да улаже новац у српску привреду и да купује инфраструктурне објекте како би повећала капацитете за даљу економску експанзију на Запад – оценио је за “Спутњик” Сергеј Караганов, почасни председник руског Савета за спољну и одбрамбену политику.
Становишете овог руског експерта уклапа се у тезу једног броја српских медија да се Брисел и Вашингтон довијају како да ту додатну експанзију осујете, па ових недеља интензивно раде на дестабилизацији власти у Београду.
Према тим тумачењима, Западу не одговара позиционирање Србије на кинеском Путу свиле, а као конкретан пример наводи се забринутост како ће на европско тржиште челика утицати продаја Железаре Смедерево Кинезима.
Српски аналитичари сматрају да Кина у случају Србије акценат ставља на трговину и инвестиције, а мање на геополитику.
Као и у случају Путина
Више од 5.000 полицајаца, припадника безбедносних служби и војске бринуће се о безбедности високе кинеске делегације. Током боравка у Србији (од 17. до 19. јуна), безбедносне мере биће подигнуте на највиши могући ниво, такозвани први степен, као што је био случај када су у Београд долазили Владимир Путин и Ангела Меркел.
– Србија, заједно с Мађарском, спада у групу земаља које за Кину имају географски значај, док би се о неком геостратешком значају могло пре разговарати кад се анализирају кинеске инвестиције у Грчку или Холандију. Тако да, што се Србије тиче, ти односи више спадају у економско-финансијску димензију, него у политичку – каже за “Дојче веле” спољнополитички коментатор Бошко Јакшић.
Заинтересованост немачких медија за долазак кинеског председника у Србији је додатно појачана, с обзиром на то да Си Ђинпинг долази у Београд након што је пре пет дана у Пекингу примио њихову канцеларку Ангелу Меркел.
Николић: Све ће да процвета
Први човек најмногољудније државе и друге економије света у Београд доноси 24 споразума, а напустиће српску престоницу са Орденом Републике Србије на великој огрлици. Стратешко партнерство склопљено пре седам година између Србије и Кине потврђено је и доласком кинеског премијера на самит Кине и земаља централне и источне Европе, одржаном прошле године у српској престоници. Акценат се овог пута ставља на посету кинеског председника Железари Смедерево.
– Све ће да процвета после ове посете друга Си Ђинпинга јер врло добро знамо да оно што је договорено пред председником Кине више нико у Кини не може да спречи – усхићено је прокоментарисао председник Србије Николић за кинеску агенцију Синхуа.
Ј. Арсеновић – Вести