Србија

ВЕЛИКУ БРИТАНИЈУ ИЗ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ извеле Сједињене Америчке Државе!?

Излазак Велике Британије из Европске уније само је за неупућене изненађење. Шок! тврде у Европској унији.

Међутим, ако ћемо да погледамо истини у очи, није Британија ни ушла у њу с неком посебном вољом или жељом. Него с присилом. И то америчком. И не с нешто жестоком присилом већ уз смирено, тихо уверавање да је она неопходна у тој и таквој Унији због контроле њених оснивача, посебно Немачке и Француске. Треба подсетити да је Француска у време председниковања генерала Де Гола била велики противник НАТО-а (није била чланица) и превеликог америчког утицаја у Европи, на Европу.

И Британија је заиста схватила да не мора да уђе скроз, докраја, него онолико колико жели и колико њеним, пре свега економским интересима одговара. А и због Совјетског Савеза. Односно комунизма. У то време, време хладног рата, Американци су држали своје грађане у непрестаном страху од комунизма (као данас од тероризма). Сетимо се само година када је Сједињеним Државама харао непревазиђени ловац на вештице, чувени иследник Макарти, с торбом пуном папира као доказа о комунистима који су се тобоже инфилтрирали и у Стејт Департмент, и у Конгрес и у низ других америчких институција (о Холивуду да се и не прича). И Американци су тај страх ширили читавим Западом.

Дакле, пре 40 и нешто више година, Британци нису ушли у ЕУ да се до гуше заглибе у њено о свему и свачему пренормирано блато, да у њој обављају којекакве па и најпрљавије послове. Као данас: увођење санкција Русији. Санкција које искључиво захтевају Американци, а које су Европљанима (и Американцима, наравно), а не само Русима, донеле непроцењиве штете. Али, треба оправдати на преко кијевског Мајдана изведену Цијину и натовску агресију на легалну украјинску власт, на суверену Украјину, која ће бити праг с кога би могло да се контролише огромна, сада Американцима, њиховом НАТО-у и њиховој Европској унији загонетна и другачије наоружана, чврста кућа која се зове Русија, итд.

Британци су заиста на време прозрели да се „потпуним“уласком у ЕУ губи готово 80 процената сопственог суверенитета и да га се предаје у руке некоме ко није демократски ни изабран да буде у тој густој бирократској бриселској шуми разних председника, високих представника, комесара, помоћника, саветника, портпарола… Па су они, Британци наиме, велик део свог суверенитета задржали код себе, за себе. У својој земљи, својој колевци демократије, како нас уче књиге. Али су учествовали у одлучивању о свему и свачему више него равноправно. Јер поверење какво Сједињене Државе имају у Британију не ужива нико други у ЕУ. А поготово не остатак држава које не желе да уђу и оних које би да уђу а никако да свладају лавиринт бескрајних испуњавања захтева какве ни у примислима нису имале Естонија, Летонија, Литванија, Мађарска, Бугарска, Румунија, а касније и Хрватска (у Другом светском рату све на страни Хитлера) кад су готово стреловитом брзином (изузимајући Хрватску) примане у ту никад чврсто утемељену и јасно дефинисану Унију. Као што којекаква испуњавања, на пример, има пред собом Србија. Али то је већ друга и дуга прича. Прича о томе да ли Србија заиста треба да уђе у нешто из чега неки други намеравају да чим пре изађу. И да ли Србији излазак Британије значи било шта? Можда нешто, а можда и ништа. Можда ће брже-боље да је приме уместо Британије. Уосталом, видеће се. Јер где стоји да Србија сада није потребнија Унији него што је Унија њој. Али…

И оно што је још важније, кад је у питању излазак Велике Британије из ЕУ, јесте издизање Немачке у вођу. У водећу економску силу ЕУ. Што се Британцима отело контроли. А таква Немачка је због Русије потребна Американцима: од краја Другог светског рата до данас. Није се Немачка у време канцелара Аденауера онако брзо развијала због тога што су Немци вредан народ, него због силних пара из Маршаловог плана којима су могле, између осталог, и да се веома богато плате масе гастарбајтера, и због страха, велим, од совјетског комунизма. Мада је и Немачка одавно схватила на какав је то колосек гура Америка. Али Немачка не може, не сме и неће да изађе из ЕУ. Бар за сада. А оних држава које желе да ускоро изађу из ЕУ, као Британија, има. Из којих допиру све гласније приче о референдумима. Да ли ће се то и остварити, видећемо.

Пре 15 година чуо сам, за време боравка у Великој Британији, из уста оних који знају нешто о томе, да ће они изаћи из Европске уније. Само кад дође време за то. Она је њима баласт који им заиста није неопходан. Због тога њен излазак, велим, није изненађење.

И шта ће се сада десити? Да ли су се Британци заиста и зезнули својим референдумом? Јер део енглеског гласачког тела, па Шкоти, Велшани и Северни Ирци били су за останак у ЕУ, а већина је, колика јесте да јесте, била за излазак.

И шта ће се сада десити? понављам питање. Ништа што није могло да се зна: Велику Британију очекује оно на чему је она, кад је било у питању разбијање СФР Југославије (и касније бомбардовање СР Југославије) здушно и до последњег атома својих моћи радила – очекује је распад. Док је пад фунте краткорочна, нормална појава. Биће ту још неких појава које ће је задесити, али не нешто значајних. Ипак је она снажна и још увек моћна економска сила. А из Уније ће постепено излазити. Док одговорни у Унији, разочарани овим што је Британија учинила, захтевају да се излазак убрза.

Оно што не сме да се сметне с ума јесте то да је Велика Британија стлани члан Савета безбедности Уједињених нација. А и даље бити у НАТО-у. И беспоговорно ће слушати Америку као и до сада. Као, уосталом и све друге његове чланице, а које су и чланице ЕУ. И ако треба да се на некога удари, послушно ће до последњег авиона ударити. Нема везе што ЦИА све жељене циљеве припрема лажима.

А каква је перспектива Европске уније? Свакаква. Док буде потребна Америци, постојаће. Јер Американцима сада, кад постављају нуклеарне НАТО базе по територијима натовских чланица, с ракетама усмереним у правцу Русије, потребно је нешто друго. Нешто модерније, милитантније, још послушније. А Русија је то прозрела. Као што су то и Немци, Французи, Италијани, Мађари, Пољаци… такође прозрели. Само се, бар за сада, нема куд.

А сад ће амерички државни секретар Џон Кери у Лондон и Брисел да се детаљније обавести о много чему што он, вероватно, већ добро зна. Односно чак и од њих зна боље.

Јер где стоји да излазак Велике Британије из ЕУ није у ствари згодно и у најпогодније време реализовани пројекат Сједињених Држава?! Које, слушајући речи председника Обаме, нису биле за то. Али…

А гласачи? упитаће неко. Та хајте, молим вас, толики намештени и фалсификовани резултати избора по свету, толике доведене жељене власти на власт, а ви о гласачима, бирачима… могло би да се одговори.

Сетивши се Кутиљеровог плана, Маркала, „Бљеска“, „Олује“, Рачка, „Милосрдног анђела“, Ирака, Авганистана, Либије, Сирије, Хашког трибунала и безбројних других Цијиних лажи и намештаљки, где заиста не стоји да је и то, тај Брегзит – то?!

А кад Парламент Шкотске спречи излазак, шта онда?

Јер ни сецесионизам није више као што је некад био. Уколико га се сада ми, овде, на овим просторима уопште и сећамо?!

Милош Кордић, Интермагазин

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!